+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda yanlış okumalar namazı bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sehervakti
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda yanlış okumalar namazı bozar mı

  Reklam

  Namazda yanlış okumalar namazı bozar mı Mumsema Namazda sure de ve ya duada bunlardan bir yerini yanlış okuduk varsayalım ama yanlış okuduğumuz yer anlamı ve namazı bozuyor mu? bozmuyor mu? bilmiyoruz.Namazı tekrarlamamız gerekirmi?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Namaz Sual


  Reklam


  Yanlış kıraat namazı bozarmı kısaca

  Değerli kardeşimiz: Dini bir kavram olarak "Lahn", Kur'an-ı Kerim okurken yapılan hatayı ifade etmektedir. Buna zelletü'l-kari de denir. Namazda yapılan kıraat hatalarının namazı bozup bozmayacağı konusunda fakihler bir takım ölçüler getirmişlerdir. Kur'an, kasten manası değişecek derecede yanlış okunursa namaz bozulur. Fakat Kur'an-ı Kerim'in okunuşunda yanılarak i'rab yönünden yapılacak hata, manayı ne kadar değiştirirse değiştirsin, namazı mutlaka bozmaz. Çünkü insanların çoğu, i'rabın şekillerini ayırmaya güç yetiremez. "İbrahime" kelimesinin sonunu "İbrahimu" şeklinde ötre ve "Rabbuhu" kelimesinin "Ba" harfini de üstün "Rubbehu" şeklinde üstün okumak gibi... "Na'budu" kelimesinin be'sini de "Na'bedu" şeklinde esre okumak böyledir. Geçmişte bir kasıt olmadan namazlarda kıraatı yanlış okumanızdan dolayı o kıldığınız namazlar geçerlidir. Bundan dolayı kaza etmeniz gerekmez.


 3. sehervakti
  Devamlı Üye
  Hocam Allah razı olsun fakat bide şöyle bişey var vakit çıkmadan kıldığım namazdaki hatayı öğreniyorum.(vakit çıkmadan) bunda tekrar kılmam gerekirmi?

  Saygılar

 4. Candle
  Devamlı Üye
  islam ilmihali namazda kıraat bölümünü okuyunuz

 5. sehervakti
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun

 6. Misafir
  selamunaleyküm kardeşlerim sizlere bir sorum olacak ben ettuyatu suresinde bir kelimeyi yanlış okuyormuşum bu kelimeye harf ekliyormuşum ve anlamı değişiyormuş namazlarım bozulur mu ?yapmam gereken birşey var mı?

 7. sehervakti
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun bundan sonkraki namazlarına dikkat et öyleyse.

+ Yorum Gönder