+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Maide suresi 33. ayeti, meali, nuzul sebebi ve tefisirini açıklayabilir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. melle
  Devamlı Üye
  Reklam

  Maide suresi 33. ayeti, meali, nuzul sebebi ve tefisirini açıklayabilir misiniz?

  Reklam

  Maide suresi 33. ayeti, meali, nuzul sebebi ve tefisirini açıklayabilir misiniz? Mumsema Maide suresi 33. ayeti açıklayabilir misiniz?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Maide suresi 33. ayeti, meali, nuzul sebebi ve tefisirini açıklayabilir misiniz?


  Reklam


  33.Allah'ın dinine, şeriatine, veli kullarına ve Rasullerine karşı savaşanların, günah işlemek ve kan dökmek suretiyle yeryüzünde fesat çıkaranların cezası ancak, azgınhkanndan dolayı Öldürülmeleri, başkalarına ibret olsun diye öldürüldükten sonra asılmaları veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yani sağ elleri ile soy ayak*larının kesilmesi ya da bulundukları ülkeden başka bir ülkeye sürgün edil*meleridir.Anlatılan bu cezalar
  dünyada onlar için bir zillet ve reziliktir. Ahirette de onlar için büyük bir azap vardır. O da cehennem azabıdır. Bazı ilim adamları şöyle dediler: Böyle suçluları cezalandırmakta devlet başkanı serbesttir. İsterse öldürür, isterse asar, isterse el ve ayaklarını keser, isterse sürgün eder. Bu İmam Mâlik'in görüşüdür. İbn Abbas şöyle der: Soygunun her derecesi için bir de rece ceza vardır: Adam öldüren öldürülür, hem adam öldüren hem de malı alan öldürülür ve asılır. Sadece malı alanın eli ve ayağı çaprazlama kesilir. Sadece korku salan ise o yerden sürülür. Bu da cumhurun görüşüdür.

  sabuni tefsiri

+ Yorum Gönder
maide suresi 33. ayet sebebi nuzul