+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bizler nasıl huşu ile namaz kılabiliriz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bizler nasıl huşu ile namaz kılabiliriz ?

  Reklam

  Bizler nasıl huşu ile namaz kılabiliriz ? Mumsema Bizler nasıl böyle namaz kılabiliriz ?
  İslam büyüklerinden huşu ile kılınan namazlar

  Veysel Karani Hazretleri kendini bildi bileli ömrü içinde bir gece yatıp uyumamıştır. Bir geceye, "bu gece leyle-i sücud" der, sabaha kadar secde ile geceyi ihya ederdi. Diğer bir geceye de "bu gece leyle-i kıyam" der, sabaha kadar ayakta ibadetle geceyi ihya ederdi. Bir gün:
  "Namazda hûşu nedir? " diye soran bir zâta:
  "Namaza durduğunda, biri keskin bir kılıçla sırtına vursa, kılıcın ucu göğsünden çıksa, yine hiçbir acı duymamandır." diye cevap vermişti.
  İbn-i Zübeyr Hazretleri, yapılan bir saldırıda evde namaz kılıyordu. Atılan şey mescidin kapısına çarptı. Duvardan sıçrayan bir parça da İbn-i Zübeyr -radıyallahü anh- 'ın boğazı ile sakalı arasına çarptı. Buna rağmen o, ne namazını bozdu, ne rükû ve secdesini kısalttı. Bir keresinde namaz kılarken, Haşim isimli oğlu yanında yatıyordu. Tavandan bir yılan atıldı, oğluna sarıldı. Çocuk feryat etmeye başladı. Ev halkı yetiştiler bir gürültü koptu, yılanı öldürdüler. İbn-i Zübeyr namazını sükunetle kılmaya devam etti. Selam verdikten sonra:
  "-Gürültüye benzer bir şey işittim, neydi o?" buyurdu. Hanımı:
  "-Allah sana acısın! Çocuğun ölüyordu. Senin haberin olmadı mı?" dedi.
  Buna karşılık İbn-i Zübeyr Hazretleri şöyle cevap verdi:
  "-Allah hayrını versin! Eğer namazda başka bir şeyle ilgilenseydim, namaz nerede kalırdı?"


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Bizler nasıl huşu ile namaz kılabiliriz ?


  Reklam


  Namazda huşu için nice kitaplar yazılmış nice kitaplarda bölümler ayrılmış.
  Huşusuzluk herkesin yakındığı bir konudur.
  Forumda, namaz bölümünde "namazda huşu" ile ilgili bir başlık açmıştık: Namazda kalp huzuru (huşu'),

  Okuduğum kitaplardan ve alimlerden dinlediğim kadarıyla anladım ki, Namazda huşu için tüm hayatın Kitap ve sünnete göre düzenlenmesi gerekiyor.
  Yani sağlam/tereddütsüz bir imandan sonra, Salih amel ve günahlardan kaçmak huşu oluşmasına sebeptirler.
  ve huşuyu öldüren en büyük etkenin günahlar olduğunu öğrendim.

  "Ben fare değilim" adlı bir hatıramı yazmıştım yıllar önce okumanı tavsiye ederim.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Namazımda biraz huşu yakalıyorum(sureleri okurken anlamları aklımdan geçiriyorum,tesbihatları aklımdan geçiriyorum) ama yukarıda yaptığım alıntılarda ki kılan büyüklerimiz gibi olamıyorum öyle nasıl olabiliriz peki ?

 4. Misafir
  Allah (c.c) Kuran'da bir çok ayette mü'minlerin namazları hakkında şöyle buyurur: Onlar namazı huşu içinde kılarlar. Allah (c.c) böyle buyurur fakat huşu hakkında bir seviye veya derece söylemez. Her insan kendine göre namazı huşu içinde kılar. Bizim o insanlar gibi namazı huşu ile kılmamız biraz uzak bir ihtimal gibi geliyor çünkü o seviyeye ulaşmak çok çetin bir nefis cihadı gerektirir sonra dünyadan elimizi eteğimizi çekmemizi gerektirir ki bu ahir zamanda çok zor bir durum. O yüzden bizim namazı huşu ile kılmaya çabalamamız gerekir. Ayrıca bir müslüman namaza kalkıdığı zaman kesinlikle usanarak ve çekinerek kalkmamalı çünkü Yüce Allah (c.c) Kuran'da şöyle buyurur: Sabır ve Namaz ile Allah'tan yardım isteyin şüphesizki o (sabır ve namaz) Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışındakilere zor ve ağır gelen bir görevdir. ( Bakara 45 )
  Namazla ilgili bir diğer konuda şu namaz insanı kötülükten alıkoyar buyuruyor Rabbimiz eğer hem namazı sürekli kılıyor hemde bazı günahlarımızda ısrarcı isek bu kılınan namaz ahirette insanın başına bela olabilir.. Allah korusun..

 5. Candle
  Devamlı Üye
  namazda huşuya götüren 33 etken adlı kitabı almanızı ve okumanızı öneririm

 6. sstrn
  Devamlı Üye
  çetin bir nefis cihadı gerektirir sonra dünyadan elimizi eteğimizi çekmemizi gerektirir
  Diyelim ki dünyadan elimizi eteğimizi çektik ama nefis cihadını nasıl yapacağız ?

  namazda huşuya götüren 33 etken adlı kitabı almanızı ve okumanızı öneririm
  Teşekkür ederim alıp okumayı düşünüyorum.

+ Yorum Gönder