+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılmayla ilgili bir sorum olacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Betmen35
  Üye
  Reklam

  Namaz kılmayla ilgili bir sorum olacak

  Reklam

  Namaz kılmayla ilgili bir sorum olacak Mumsema selam arkadaşlar ben namaza yeni başlıycam bildiğim sureler ve dualar: subhaneke,fatiha suresi,kevser suresi,ihlas suresi,felak suresi,nas suresi,etteyatü duası,allahümme salli ,allahümme barik ve rabbena 'dır. fakat kafamı karıştıran şöle bir durum oldu sabah namazında okunan sureler farklı öğlen ,ikindi ve akşam ve yatsı namazında okunan sureler farklı benim size sormak istediğim soru şu aslında sabah namazında okuduğum surelerin aynısını yani (subhaneke ,fatiha,kevser,ihlassuresi,nas suresi,felak suresi) öğle ,ikindi,akşam,yatsı namazındada okusam kıldığım namaz gerçerli olurmu ? ve kıldığım namaz ozaman doğru olurmu ? yoksa her vakit namazda farklı surelermi okunur ?

 2. miroğlu
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz kılmayla ilgili bir sorum olacak


  Reklam


  Namazın geçerlidir, kabul olur
  zaman ile daha fazla sure ezberleyebilirsin 3. Betmen35
  Üye
  peki bazı kitaplarda mesela sabah namazının sünnetinde kevser ,ihlas suresi okunurken öğle namazının sünnetinde fil suresi,kureyş suresi,maun suresi okunur yazmışlar neden böle yazmışlar peki hangisi doğru ??

 4. sehervakti
  Devamlı Üye
  Kardeşim istediğin zammı sureyi okuyabilirsin, kafana takma.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  o ifade yanlış.bence sen yanlış anladın.başka sure okuma zorunluluğu yok.ama kişi eğer namazı hakkını vererek anlayarak kılıyorsa sürekli yeni ayetler ezberleyecektir.ama istemeyerek,zorsuna zorsuna namaz kılan kişi,sürekli sebepsiz yere kazaya namaz bırakan kişi robot gibi ölene kadar aynı surelerle namaz kılar.

  bir ayrım yapılmıştır aslında mufassal diye ama sen zaten fazla sure bilmiyorum demişsin bunu yazmaya gerek görmüyorum o yüzden

 6. Betmen35
  Üye
  zammı sure nedemek ?? demekki bu şu sureler okuncak diye bir kaide yok diyorsunuz ?

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben sana işin mantığını anlatayım.zammı sure ne demek felan bunu boşver sen.fatihadan sonra 3 kısa ayet ya da uzun bir ayet okumak vaciptir.

 8. Betmen35
  Üye
  ya sen şimdi şunumu demek istiyorsun 5 vakit namazda rükuya kalktığımız zaman okunacak sureler subhaneke,fatiha,kevser,ihlas,felak,nas bunlar yeterlimidir ?

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  sübhaneke sure değildir...

  evet yeterli ama zaman harcayıp yeni sureler ezmerlemek lazım

 10. Betmen35
  Üye
  anladım çok teşekkür ederim yani 5 vakit namazda istediğimiz sureyi okuyabiliyoruz tamam anladım şimdi. bide birşey daha sorucam fazla sure ezberlemenin insana ne gibi faydaları dokunuyor bide namazı kaza yaptım derler namazı kaza yapmak ne anlama geliyor ?

 11. musab
  Hadis Öğrencisi
  evet allah dinini çok kolay etmiştir.surelerin farklı faziletleri var mesela.hadislerde geçen müjdelere nail olabilirsin.namazın monotonlaşmasını engeller.mesela kişi sürekli kısa 3-4 sureyle namaz kılarsa namazdan sıkılır.ama kişi uzun sure okumaya alışırsa işi olduğunda/çarşıda/pazarda kısa sureler okur ve kendince hızlı kılıyorum der ama çoğu insandan bile yavaştır o namaz.bilmiyorum anlatabildim mi

  namazı kaza etmek lafından nefret ettiğim kadar başka sözden nefret ediyormuyum bilmiyorum.insanlar;misafir gelecek diye alışverişe çıktım diye namazı kazaya bırakabilirim sanıyorlar.onlara diyeceğim şudur;iman ettiğin peygambere bak bakalım namazı gereksiz yere kazaya bırakmışmıdır

 12. Betmen35
  Üye

  Reklam


  yani namazı kaza yapmak demek o namazı kılmamak demek doğrumu anlamışım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu