+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Murakabe nedir ? Mertebeleri nelerdir ? Kur'an-ı Kerimde geçen ayetler var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Murakabe nedir ? Mertebeleri nelerdir ? Kur'an-ı Kerimde geçen ayetler var mıdır ?

  Reklam

  Murakabe nedir ? Mertebeleri nelerdir ? Kur'an-ı Kerimde geçen ayetler var mıdır ? Mumsema Selamun Aleykum,

  Murakabe nedir ? Mertebeleri nelerdir ? Kur'an-ı Kerimde geçen ayetler var mıdır ?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Murakabe nedir ? Mertebeleri nelerdir ? Kur'an-ı Kerimde geçen ayetler var mıdır ?


  Reklam


  İSLAMDA MURÂKABE
  MUKARABE HAKKINDA KISACA ANSİKLOPEDİK BİLGİ  Korku; denetleme, gözetleme, kontrol etme, kendi iç alemine bakma, dalıp kendinden geçme, devamlı gayeyi düşünme; kalp ile daima Allah'a bakma; kalbi kötülüklerden korumak için nefsi kontrol altında bulundurma; kişinin daima Rabbinin her halini bildiğini bilmesi; diz çöküp gözleri kapayıp herşeyi zihinden çıkararak hakkın ilhamına vesile olma, anlamında bir tasavvuf terimi.

  Gerçek murakabe, Allah'ı görüyormuş gibi ibadet etme alışkanlığı kazanmaktır. Çünkü Rabbimiz; "Allah herşeyi gözetmektedir" buyurmuştur (el-Ahzâb 33/33).

  Cibril hadisinde de murakabeye işaret vardır. Cibril Hz. Peygamber (s.a.s)'e; "Bana ihsanı anlat" dedi. Rasulullah (s.a.s) de; "İhsan, Allah'ı görüyormuş gibi ibadet etmendir. Sen onu görmesen de O, seni görüyor" buyurdu.

  Cibril:

  "Doğru söyledin" dedi (Buharî İmân, 38; Müslim, İman I). Tasavvuf'a göre, avâmın murakabesi, Allah korkusu; havassın ki ise ümittir. Murakabe her iyiliğin temelini oluşturur ve hayatın her safhası ile ilgilidir. İnsan bu sayede geçmişin bir değerlendirmesini yaparak içinde bulunduğu durumu düzeltir, daima doğru yolda bulunur, Rabbi ile olan ilişkilerinde kalbini iyice kontrol eder, hiç bir zaman Allah'ı aklından çıkarmaz; Allah'ın kendisini gözetlediğini, kendisine çok yakın olduğunu, yaptıklarını gördüğünü, söylediklerini işittiğini bilir. Böylece kendisi ve toplumu için faydalı, dünya ve ahirette mutlu bir kişi olur.

  Şamil islam ansiklopedisi


 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız."KAF suresi, 16. ayeti" tefsiri

  Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız
  Bu düşünceyle,inançla hareket etmek de murakabe midir ve daha üst mertebeleri var mı ?

 4. imam
  Üye
  Mukarebe ne demektir.

  Her an Allahın kontrolu olduğunu bilmeye mukarebe denir.

+ Yorum Gönder