+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yara bandı üzerini yıkamakla abdest olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sour
  Üye
  Reklam

  Yara bandı üzerini yıkamakla abdest olur mu?

  Reklam

  Yara bandı üzerini yıkamakla abdest olur mu? Mumsema Ayağımdaki yaradan dolayı yara bandı yapıştırmıştım. Ama mesh yapmam gerektiğini unuttum yani özel olarak eli sürmek gerekiyor ya. Ben direk ayağımda bant yokmuş gibi ayağımı yıkadım. Abdestim olmuş mudur? Olmadıysa namazımı tekrar kaza mı etmem gerekir?

 2. NuN
  Üye

  Cevap: Yara bandı üzerini yıkamakla abdest olur mu?


  Reklam


  Mesh etmen yeterliydi ama sen alasini yapmış yikamissin
  Abdest gecerlidir.
  Allah sifa versin

 3. TürkiyeEe.
  Üye
  Sargı Üzerine Mesh
  159- Kırılan veya yarası bulunan bir uzvu (organı) yıkamak zarar verince, kırık üzerindeki tahtaya veya yara üzerindeki sargıya, hem abdest ve hem de gusül için bir kez meshedilir. Bu mesh de zarar verirse, terk edilir.
  160- Elde, tırnakta ve diğer uzuvlarda bulunan herhangi bir yara üzerine konulmuş sakız, pamuk gibi şeylerin veya ilaçların üzerine de zaruret halinde bir kere mesh yapılır. Bunlara sıcak su zarar vermiyorsa, mesh yeterli olmaz, yıkamak gerekir. Yapılacak meshin bütün sargıyı kaplaması gerekmez; çoğunluğunu meshetmek kafi gelir.
  161- Sargıyı çözmek zarar veriyorsa, özürlü yerin etrafını sargı altından yıkamak gerekmez. Bunlardan açık bulunan yerleri meshetmek yeterlidir.
  162- Böyle bir sargı üzerine yapılan mesh için belli bir müddet yoktur. Özür devam ettiği müddetçe sargı üzerine mesh yapılır. Bu sargının taharet hali üzere (abdestli olarak) sarılmış olması da şart değildir.
  163- Bir sargı üzerine mesh yapıldıktan sonra sargı değiştirilirse, tekrar mesh gerekmez. Yine bir sargıya mesh yapıldıktan sonra, onun üzerine başka bir sargı daha sarılmış olsa, yeniden bir mesh daha yapılmaz. Henüz özür kalkmadan sargı açılsa, mesh bozulmuş olmaz.
  164- Bir özürden dolayı iki ayaktan biri üzerine mesh yapılınca, diğerini yıkamak gerekir. Çünkü bu mesh de yıkamak hükmündedir.
  165- Özür tamamen kalkınca, mesh bozulmuş olur, artık sargı üzerine mesh yapılmaz. Yerinin yıkanması gerekir.


+ Yorum Gönder