+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'ın rahmetinden umut kesmemek ile ilgili hadis ve ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah'ın rahmetinden umut kesmemek ile ilgili hadis ve ayetler

  Reklam

  Allah'ın rahmetinden umut kesmemek ile ilgili hadis ve ayetler Mumsema Selamun Aleykum,

  ALLAH'tan umudu kesmemek ile ilgili hadis ve ayetleri paylaşır mısınız ?

 2. Hafız Taha
  Emekli

  Cevap: ALLAH'tan rahmetinden umut kesmemek ile ilgili hadis ve ayetler ?


  Reklam


  Hadis değilde bir yerde görmüştüm. Allahtan ümit kesilmez sus suhal sorulmaz sabret..

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Allah ismi ve ümit kelimesi geçen ayetler
  Kuranda, Allahtan umut kesmeme hakkında ayetler

  4. Sure (Zümer Suresi), 53. Ayet
  قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
  De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

  Bu ayet-i kerimede Allah’ın rahmet ve muhabbetinin sonsuzluğu ifade edilmektedir. O’nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır, her insan bu ilahi rahmetten istifade edebilir. Ancak şu hususa dikkat etmek gerekir ki “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin” demek, günah işlemeye devam edin, demek değildir. Bundan maksat, en günahkar insanların bile tevbelerinin kabul edileceğini bildirmek, dolayısıyla bir an evvel kötülükten vazgeçip Allah’a dönmelerini teşvik etmektir.  4. Sure (Nisâ Suresi), 104. Ayet
  Düşman topluluğunu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Eğer siz acı duyuyorsanız, kuşkusuz onlar da sizin acı duyduğunuz gibi acı duyuyorlar. Üstelik siz Allah'tan onların ümit edemeyecekleri şeyleri umuyorsunuz. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.


  12. Sure (Yûsuf Suresi), 87. Ayet
  "Ey oğullarım! Gidin Yûsuf'u ve kardeşini araştırın. Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez."


  29. Sure (Ankebût Suresi), 23. Ayet
  Allah'ın âyetlerini ve O'na kavuşmayı inkar edenler var ya; işte onlar benim rahmetimden ümit kesmişlerdir. İşte onlar için elem dolu bir azap vardır.


  29. Sure (Ankebût Suresi), 36. Ayet
  Medyen'e de kardeşleri Şuayb'ı peygamber olarak gönderdik. Şuayb, "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Ahiret gününe ümit besleyin ve yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın" dedi.


  60. Sure (Mümtehine Suresi), 13. Ayet
  Ey iman edenler! Kendilerine Allah'ın gazap ettiği, kabirlerdeki kafirlerin ümit kestikleri gibi tamamen ahiretten ümitlerini kesmiş bir toplumu dost edinmeyin.


 4. Misafir
  rabbim bizleri odan ümit keserek kafirlere benzeyenierden eylemesin rabbim bizleri bağışlasın

+ Yorum Gönder
umut ile ilgili ayetler,  ümit ile ilgili ayetler,  umutla ilgili ayetler,  umut ayetleri,  allahtan umut kesilmez ayet,  ümit ayetleri,  allahtan ümit kesilmez