+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sabah Namazı kılarken güneş doğdu makbul müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qwert12380
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sabah Namazı kılarken güneş doğdu makbul müdür?

  Reklam

  Sabah Namazı kılarken güneş doğdu makbul müdür? Mumsema 2 tane alarm kurmama rağmen saat 6:41 de kalktım. Tuvalet ve abdest derken 6:47'de namaza başlayıp tam 6:49 da namaz bitti. Güneşin doğuşu da tam 6:49'da. Namaz kabul müdür yoksa kazasını mı kılmalıyım? Saat 8:20'ye kadar vaktim var. Acil arkadaşlar.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Sabah Namazım Kabul müdür? (Acil)


  Reklam


  hanefiye göre güneş doğduğu anda selam vermiş olmamız lazımdı

 3. NuN
  Üye
  Hanefi ve Şafii mezhe ve hatta maliki ile hanbeliye göre
  Namazin ilk rekati vakit icinde kılınmış ise o namaz geçerlidir.

 4. qwert12380
  Devamlı Üye
  Neyse ben nolur nolmaz diye kazasını kıldım. Doğru mu yaptım acaba?

 5. NuN
  Üye
  Kazası gereksizdi ama bosa gitmez merak etme

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  nun;yanlış bilgi verme.
  hanefide sabah namazında eğer güneş doğarsa bozulur.mezhep içinde bu konuda ihtilaf yok.hanefiler derlerki güneş doğduğu an namaz kılmanın günah olduğu tevatür düzeyindeki hadislerle sabittir.bu durumda caiz olan namaz kılmak ile günah olan namaz kılmak birleşti.hüküm günah olana göre verilir
  .dersen ki ikindidede aynı durum olmalı.akşam vaktinin çıkmasına çok az zaman kala namaza başlayan kişi güneş batmadan tüm rekatları tamamlamalı.çünkü yine kerahat vakti ve haram olan namaz kılmak ile birleşiyor.ama neden güneş batınca bozulmuyor.ben hanefiler nasıl açıklıyorlar burasını tam bilmiyorum.
  ama tahiyyat miktarı oturup o an güneş doğduysa ebu yusuf ve imam muhammede göre olur çünkü selam vermek farz değil.ama imamı azama göre namazdan kendi isteğimizle çıkmak farz olduğundan tahiyyat miktarı otursak bile olmaz.

  maliki,şafi,hanbelide ise dediğin doğru tüm namazlarda vakit çıkmadan namaza başlarsak namaz sahihtir.
  ayrıca maliki ve şafide bir rekat kılmak şartken,hanbeli ve hanefide iftitah tekbirini vakit çıkmadan almak yeterlidir.

+ Yorum Gönder
sabah namazı kılarken güneş doğarsa,  sabah namazını kılarken güneş doğarsa,  sabah namazı güneş doğarken kılınırmı,  sabah namazi gunes,  sabah namazının farzını kılarken güneş doğarsa,  tam namazi kilarken gunes dogsa,  gunes dogdugunu bilmeden sabah namazı