+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kim dinini değiştirirse onu öldürün Hadisini yorumlayabilir misiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Huzurİslamda
  Üye
  Reklam

  Kim dinini değiştirirse onu öldürün Hadisini yorumlayabilir misiniz?

  Reklam

  Kim dinini değiştirirse onu öldürün Hadisini yorumlayabilir misiniz? Mumsema "Kim dinini değiştirirse onu öldürün" [el-Buhârî, es-Sahîh, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, es-Sünen, Hudûd, 1; et-Tirmizî, es-Sünen, Hudûd, 20; İbnu Mâce, es-Sünen, Hudûd, 2.]

  Hadiste benim anladığım üzere İslam'ı terk edenlerin öldürülmesi gerektiği anlatılıyor. Ama dinimiz bu tarz bir şeye neden izin versin ki? Tahminimce savaş esnasında dinini terk edip karşı safa geçenler içindir bu hadis sonuç olarak din değiştiriyor saf değiştiriyor senin düşmanın oluyor.

  Sizce hadisin yorumu nedir?


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: "Kim dinini değiştirirse onu öldürün" Hadisini yorumlayabilir misiniz?


  Reklam


  Islamda dinden dönen kişinin cezası ölümdür.
  Bu konudaki ayet hadisleri iyi anlamak için islamda murted hükmünü öğrenmelisiniz

  Bakınız şamil islam Ansiklopedisi Murted kavramı

 3. Huzurİslamda
  Üye
  sanırım murtedin anlamı Allah'ın buyruklarının birini bile yerine getirmeyen kişi dinimizi aşağılayan kişi. Ama günümüzde mürted öldürürsek hapse girmezmiyiz? Müslümanlıktan ateistliğe geçip dinimize karşı savaşanlar mürtedse ozaman hepsini öldürecekmiyiz? Birisi tam açıklama yapabilirmi? Her siteyi gezdim kafam hala bulanık...

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Cepten yazıyorum geniş açıklama sonra inşallah

  Verdiğim kavramı olursan konuyu anlamış olursun
  Sonra soru cevap şeklinde devam ederiz

 5. Huzurİslamda
  Üye
  youtube'da bunu buldum ve soruma bir nevi cevap buldum. Hadis bazılarınca yanlış dillendirilmiş ve günümüze bu şekilde gelmiş. Zaten böyle birşey İslam'a (hoşgörü dinine) uygun değildir.

  Prof Dr Abdülaziz BAYINDIR - Mürtedlerin yani İslamdan dönenlerin öldürülmesi 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Abdulaziz hoca doğru söylemiyor. Onun düşüncesi hiç bir Müslümanı bağlamaz.
  Peygamberimizin Raşid halifeleri hepsi mürtedlere tevbe/yeniden iman etme fırsatı tanımış ve 3-5 ay yeniden iman etmezse öldürmüşlerdir.
  Sahabeler ve islam alimlerinin tümü yanlış, senin düşüncenle A.Aziz bayındır mı doğru!!

  2 defa bu kavramı oku dedim ama sen öğrenmeye çalışan biri değilsin sadece düşüncene uymayan bir hükmü, kendince yorumlayan birini arıyorsun..


 7. silversoul
  Devamlı Üye
  internetten izlediginiz hocalari iyi seciniz. Zira 1 sey ogreneyim derken 40 fitne girer akliniza.

 8. Misafir
  Bana mürted öldürülmesi gerektiğini bir tana ayet gösterin.

 9. Hoca
  erimeye devam...
  Bana mürted öldürülmesi gerektiğini bir tana ayet gösterin.
  Hadisler neyine yetmiyor?

 10. Umut
  Emekli
  NasIl sizler bu karara varIrsInIz. Dinden dönerse öldürmek yüzde yüz günah kesinlikle .Sizlerde biliyorsunuz insan öldürmek tüm insanligi öldürmek gibi. Mum sen "Hadisler neyine yetmiyor?" demissin. O zaman sana soruyorum Hadisi Kurandan üstünmü görüyorsun apacIk ayetler varken sen hadislerimi öneriyorsun .AllahIn hadisinden sonra hangi hadise uyorsun ?


  murselat.50 Diyanet İşleri : Onlar artık ondan (Kur’an’dan) sonra hangi söze inanacaklar?

  MantIklI düsünün .AklInIzI kulanIn.Sadece bir misal:Diyelim Mum sen müslümanlIktan cIkIp yahudi oldun diye Müslümanlar seni öldürmekle görevlidir (sana ve Şem'aya göre).Bu dinde zorlamaktIr niye adamIn müslüman kalmasInI zorluyorsunuz herkesin dini kendinedir .Diyanet İşleri (Kafirun 6):“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”
  Adam Degistirirse degistirsin dinini banane bundan belki onu uyarIrI yanlIs yolda oldugunu güzelce anlatIrIm ama onu ölümle tehdit etmem.

 11. musab
  Hadis Öğrencisi
  internetten 3-5 abdülaziz bayındır izlemekle,3-5 meal kopyalamakla bu işler olmaz.sana tek tavsiyem ehli sünnet hocalara yönel.
  mum ve şema ya göre diye bir söz kullanmışsın onlara göre değil ehli sünnetin müctehidlerine göre hüküm budur.
  hangi ayete dayanarak mürted öldürülmez diyorsun?

 12. sehervakti
  Devamlı Üye

  Reklam


  Hadisin mutlak hüküm ifade edecek biçimde söylenmiş olması, Hz. peygamber(Sav) zamanında irtidat edenlerin müslümanları terk ederek düşman tarafa iltihak etmeleri, ya da isyana kalkışmaları sebebi iledir."

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
her kim dinini değiştirirse onu hemen öldürünüz,  buhârî cihâd 149 ayeti,  murted hadis,  dinini değiştireni öldürün hadisi,  cihad 149,  kim dinini değiştirirse onu öldürün