+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dedikodu yapan kişiyi susturmak farz mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hatalar
  Devamlı Üye
  Reklam

  Dedikodu yapan kişiyi susturmak farz mı?

  Reklam

  Dedikodu yapan kişiyi susturmak farz mı? Mumsema Benim arkadaş dedikodu etti ve benim onu susturmam gerekti bunu yapamadım ama konu değişmeye çalıştım ama keşke söleseydim diye çook pişman oldum. ne yapmalıyım

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Dedikodu yapan kişiyi susturmak farz mı?


  Reklam


  gıybet edenleri uyarman gerekirdi bundan sonra uyarmayı ihmal etme iki üç kere uyardın diyelim susmazlarsa oradan uzaklaşman senin için daha hayırlı olur.

  Engel olmazsak, bizimle konuşurken gıybet yapanla suç ortağıyız. Çünkü gıybetin devam edebilmesi, bizim en azından dinliyor görüntüsü verebilmemize bağlıdır. Başkalarının gıybetine bilinçli kulak misafiri olan da gıybetin suç ortağıdır.

  İlk yapmamız gereken, “Kim ki yanında Müslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde, gücü yeterken ona yardım etmezse, Allah onu dünya ve ahirette zelil kılar”23 hadis-i şerifini hatırlamak olmalıdır. Bu söz sadece bizimle konuşanın yaptığı gıybeti değil; çevremizde, radyoda veya televizyonda yapılırken dinlediğimiz gıybetleri de kapsamaktadır. O anda kendimizi gıybeti yapılan kişinin yerine koymalı, bizden gıyabımızda bu şekilde söz edildiğinde rahatsız olup olmayacağımızı sormalıyız. Onuru zedelenen kişinin üzülmesi gerekiyorsa üzülmeli, hakkını savunması gerekiyorsa savunmalıyız.

+ Yorum Gönder
dedikodu yapanlari susturmak icin dua