+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yılbaşı kutlamak hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Murad
  Üye
  Reklam

  Yılbaşı kutlamak hakkında

  Reklam

  Yılbaşı kutlamak hakkında Mumsema Merhaba sevgili kardeşlerim.

  Öncelikle şöyle bir konuya değinmek istiyorum. Yılbaşı kutlamak benim fikrime göre caizdir. Çünkü yeni gireceğimiz yılı kutlamakta hiç bir sakınca yoktur. 31 Aralığı 1 ocağa bağlayan geceye yılbaşı denilir.

  Yılbaşı kutlamak denilince insanların aklına içkilli partiler gelir. Oysa ki evde sadece ölçü ile ufak bir kutlama yapıyorsak bana göre bir problem yoktur.

  Sorum şudur : Dediklerimde ne kadar haklımıyım ? Doğru bir yolmu izliyorum ?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yılbaşı kutlamak hakkında


  Reklam


  Yılbaşını kutlamak kimin icadı?
  Yılbaşını ilk kutlayanlar kimlerdir ve neden kutlarlar?

 3. Murad
  Üye
  Miladdan önce Babil uygarlığı tarafından ilk defa kutlandığı görülmüştür. Yılbaşı genellikle noel yada christmas denilen Hz. İsa'nın doğumu ile karıştırılır. Hz. İsanın doğumu 25 Aralık'tan itibaren kutlanılmaya başlanılır. Yılbaşı, bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Sonuçta Müslümanların bir geleneği değil.
  Elimizden geldiğince yabancı kokan kutlamalardan uzak duralım.

 5. BurakDündar
  Emekli
  Benim de bu konu hakkında kafam oldukça karışık ama şunu bilmek gerekir ki noel'i kutlamak kesinlikle caiz değildir. yeni yılı sadece yeni bir yıl geldiği için kutlamak konusunda net bir bilgim yok yardımlarınızı bekliyoruz.

 6. jerusselam
  Devamlı Üye
  bir Müslüman yıl başı kutlaması caiz değildir. En azından kâfirleri taklit etme günahı işlenmiş olur.

  İslam tarihinde 17. yüzyılda başlayan batılılaşma ve batılı değerlere sahip olma arzusu, 20. yy.da doruk noktaya ulaşmış ve gerek dinimizin ve gerekse örfümüzün eseri olan kültürümüzün yozlaşmasına, değerlerimizin yok olmasına neden olmuştur. Bu yozlaşmanın en dikkat çekici örneklerinden biri de yılbaşı kutlamalarıdır.
  Yılbaşı, bir senenin sona erip, diğer senenin başladığı tarih dönümünü ifade eder.
  Günümüzde yılbaşı kutlamaları alkollü içeceklerin çokça tüketildiği, kumarın çokça oynandığı, israfa varan alışverişlerin yapıldığı bir zaman dilimi olmuştur. Oysaki Yüce Dinimiz; alkolü, kumarı ve israfı haram kılmıştır.

 7. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Bize ait olmayan birgünü , kutlamayla geçirip , şaşalı bi gün , beklenen birgün gibi görmek , bize uygun değil . Bizim yılbaşımız bellidir , Muharrem ayıyla gelir , dualarla , oruçlarla geçirilir . Ufacık bir dünya zevki için , diğerlerine benzemek , onları örneklemek uygun bir davranış değil

+ Yorum Gönder