+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Adetli iken kurana dokunmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mahidevran
  Üye
  Reklam

  Adetli iken kurana dokunmak

  Reklam

  Adetli iken kurana dokunmak Mumsema Selamün aleyküm, benim 6 yaşında bir oglum var iki yıldır sübyan okuluna gidiyor ve kuran okuyor Allah izin verirse bu yıl hatim yapacak her aksam iki sayfa kuran okuması gerekiyor ancak ben 15 günde bir hasta oluyorum eşim de kuran bilmedigi icin ben okutmak zorundayım hastayken kuran okunmadığını biliyorum ancak oglumu okutabilmek için kurana dokunmam da ve takıldığı yerde yardımcı olmamda sakınca var mı acaba bu konuda bilgi verirseniz sevinirim Allah yar ve yardımcınız olsun

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Hayızlı kadın Kur'an okuyabilir mi?


  Reklam


  Hayızlı kadın Kur'ana dokunabilir, öğretebilir ve okuyabilir mi?


  İslam alimlerinin çoğunluğu Hanefî, Şafiî ve Hanbelî mezhebine göre hayızlı ve cünüp olan Kur’an ayetlerinden okuyamaz.

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Kur'an Kursu öğretmenliği veya hafızlık yapan bir kadın, hayız hâlinde öğretim işini yardımcısına yaptıracaktır. Yardımcısı yoksa Hanefî ulemasından Kerhî ve Tahavî'ye göre öğretimini devam ettirecektir. Kerhî: Öğretmen veya öğrenci hanım hayız hâlinde kelime kelime, Tahavî ise, yarımşar âyet söylemekle öğretim yapılmasında 'beis yoktur' demişlerdir.

  Netice olarak,
  Mazeretten dolayı, Maliki mezhebine uyarak Çocuğunuza Kuran öğretebilirsiniz.


 3. mahidevran
  Üye
  Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
adetliyken kurana dokunmak,  hayızlı kadın kurana dokunabilirmi