+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Muhlis ve Muhlas ne demektir ? İkisi arasında ki fark nelerdir ? Muhlis veya Muhlas sahibi olduğumuz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Muhlis ve Muhlas ne demektir ? İkisi arasında ki fark nelerdir ? Muhlis veya Muhlas sahibi olduğumuz

  Reklam

  Muhlis ve Muhlas ne demektir ? İkisi arasında ki fark nelerdir ? Muhlis veya Muhlas sahibi olduğumuz Mumsema Selamun Aleykum,

  Muhlis ve Muhlas ne demektir ? İkisi arasında ki fark nelerdir ? Muhlis veya Muhlas sahibi olduğumuzu nasıl anlayabiliriz ?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Muhlis ve Muhlas ne demektir ? İkisi arasında ki fark nelerdir ? Muhlis veya Muhlas sahibi ol


  Reklam


  Muhlis, Kurtulan, ihlaslı olan kişi demektir.
  Muhlas da hemen hemen aynı anlamı taşır ve kelime anlamı kurtulmuş ya da korunmuş anlamındadır.


  Muhlis ve muhlas kavramları ne anlama gelmektedir, aralarındaki fark nedir?


  İhlasın kelime manası; arıtma, saflaştırma, ayırma, katışığını giderme manasına gelmektedir.

  İhlas; ferdin, ibadet ve taatinde Cenab-ı Hakk'ı emir, istek ve ihsanlarının dışında her şeye karşı kapanmasıdır. Abd ve Mabud münasebetlerinde sır tutucu olması, tabiri diğerle, vazife ve sorumluluklarını O emrettiği için yerine getirmesi, yerine getirirken de Onun hoşnutluğunu hedeflemesi ve Onun uhrevi tevecühlerine yönelmesinden ibarettir. Ki, saflardan saf sadıkların en önemli vasıflarından biri sayılır.

  İhlası kazanmış kimselere muhlis denilir. İhlasa erdirilmiş kimselere de muhlas denilir.

  Kur’an’da “muhlis” kavramı yanında “muhlas” kavramı da kullanılmış ve alimler tarafından bunların farklı olduğu bildirilmiştir.

  Muhlas kelimesinin geçtiği ayetin meali şöyledir:

  “Doğrusu, hanım ona sahip olmayı iyice aklına koymuş ve buna yeltenmişti de. Eğer Rabbinin burhanını görmeseydi o da kadına meyledecekti. Biz, ondan kötülüğü ve fuhşu uzaklaştırmak için işte böyle yaptık. Çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.” (Yusuf, 12/24)

  İhlas, Hakk'a hizmet vazifesinin gerçek sahibi Peygamber Efendilerimizin (asv) en birinci vasfı, belki de ihlasa erdirilmiş birer muhlas olmaları açısından, fıtrî bir tavırlarıdır.

  Buna göre, “muhlis”, her zaman ihlas çizgisinden çıkabilen ihlas sahibi, “muhlas” ise, Allah’ın özel koruması altında olan ihlas sahibi kimselerdir. (bk. Zemahşerî, Maverdî, Nesefî, Yusuf, 24. ayetin tefsiri)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder