+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neyin Haram neyin Helal olduğunu anlayamıyoruz ... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. BurakDündar
  Emekli
  Reklam

  Neyin Haram neyin Helal olduğunu anlayamıyoruz ...

  Reklam

  Neyin Haram neyin Helal olduğunu anlayamıyoruz ... Mumsema Ben 14 yaşındayım, gençliğimin doruklarında. Benim ve arkadaşlarım merak ettiği birçok husus var.Gün içerisinde bir çok şeyle meşgul oluyoruz. Batıdan kültürümüze geçmiş bu uygulamalar biz Müslümanlar için Helal'mi Haram'mı anlayamıyoruz. Örneğin televizyon,telefon,oyunlar ve benzeri uygulamalar yardımcı olursanız çok sevinirim, hayırlı günler.

 2. Huzurlu
  Üye

  Cevap: Neyin Haram neyin Helal olduğunu anlayamıyoruz ...


  Reklam


  Boşa zaman geçirmek , zamanını yararsız şeylere harcamak bir Müslüman'ın yapmaması gereken şeylerdir ki telefon,oyunlar,televizyon izleme bu yararsız , verimsiz zaman kullanımında başı çekiyor.Aynı zamanda mahremiyetin sıfır olduğu televizyonlar insanları kısa sürede harama , göz zinasına sürükleyebiliyor.Bu nedenle bu teknolojik aletlerden mümkün olduğu kadar kaçınmalı , boş vakitlerimizi bunlarla değil zikir ve ibadetle geçirmeliyiz.

  Ve son olarak şunu eklemek istiyorum : İbadet eden yaşlıyı severim ama ibadet eden gence aşığım. ( Hz.Ömer r.a ) ...Bu söz her zaman aklınızda olsun . Gençliğinizin doruklarındayken bu fırsatı kaçırmayın.

  Selametle

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Haram, kesin bir delille, açık bir şekilde yapılmaması istenen fiildir.
  Haram, dinî bir kavram olup, bunu tespit ve tayin yetkisi sadece Allâh'a aittir. Bu konuda insanların yetkisi yoktur.
  Haram işlere bir kaç örnek; Şirk, Sihir, İçki içme, Zina, hırsızlık, adam öldürme, Yalan söyleme ve Farzları terk etmek haramlardandır.

  Daha geniş bilgi için Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hocanın "Haramlar ve Helaller" adlı eserini okuyabilirsin.

  GÜNLÜK HAYATIMIZDA HELALLER VE HARAMLAR

  TIKLA

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  hocam hayrettin karamanı hemde helal haram hususunda tavsiye etmek ne derece doğru

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Hocanın hangi harama helal, hangi helale haram demiştir_?
  Müslümanları zan altında bırakmanız ne kadar doğru?

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  peygamberimiz yahudi hristiyanlara müslüman olun demedi ,yahudi hristiyan cennete girecek diyen hayrettin karamandan bahsediyoruz değil mi?

 7. Hoca
  erimeye devam...
  SORU 8: Hristiyanlar cennete gidebilir mi?
  Kur'ân'daki âyetlerden Bakara/2:62 ve Mâide/5:69'a göre "evet", gidebilirler. Ama yine Kur'ân âyetlerinden Mâide/5:72 ve Âl-i İmrân/3:85'e göre ise "hayır", gidemezler. Demek ki, bu konuda da Kur'ân'da çelişki vardır.

  CEVAP 8: Hayır, Kur'ân'da çelişki yoktur; çelişki bazı kafalardadır. Kur'ân'ın cennete gireceklerini bildirdiği Yahudîler ve Hristiyanlar ile cehenneme gireceklerini bildirdikleri arasında fark vardır. Allah'a şirk koşmadan, Allah'ın bildirdiği dinlerine göre yaşayan ehl-i kitap (Yahudîler ve Hristiyanlar) cennete girecekler, şirke düşenler, "İsa Allah'ın oğludur..." diyenler, kendi dinlerine göre zulmedenler, haram yiyenler cehenneme gireceklerdir. Nitekim Müslümanlar da böyledir; iman ve salih amel sahipleri cennete, günahkârlar ise cehenneme gireceklerdir. Bunun böyle olduğunu bildiren âyetler arasında çelişki yoktur, birbirini tamamlama, konuyu bütünüyle açıklama ilişkisi vardır.
  Hayrettin karaman
  bu sözler onun bunu kastettin sanırım.
  Her neyse benim soruma cevap bekliyorum

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  banka kredisi mesela.ev için bankadan kredi çekilebilir????

 9. Hoca
  erimeye devam...
  enflasyon farkı konusunda fetvası bu bir yorumdur/içtihattır, hata ederse bir sevap isabet ederse iki sevap alır.
  malt kardeş, hatasız bir alim yoktur, nerdeyse tüm alimler bazı ayet ve hadislere yorum yaparak yada dini bir hükme kıyas yaparak fetva vermişlerdir.
  Hata olabilir ama bu O alimin hiç bir görüşünden faydalanılamaz anlamı çıkmaz.
  Hayrettin Karaman hoca Türkiye'de Fıkhı en iyi bilen hocalardandır/Fıkıh dalında profesördür.

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  abdülaziz bayındırda islam hukuku profesörü.yani aynı dalda.onu tavsiye ediyormusunuz.etmiyorsanız eğer, demekki profesör olması her şey demek değil.

  ben zaten artık bir hocaya tabi olupta onun her dediği doğrudur demiyorum.ama enflasyon farkına cevaz veren müctehid var mı.ebu yusufun zararı tazmin fetvası var benim bildiğim.ona mı kıyas yaparak bu hükme ulaşmıştır hayrettin karaman?

 11. Hoca
  erimeye devam...
  abdülaziz bayındırda islam hukuku profesörü.yani aynı dalda.onu tavsiye ediyormusunuz.etmiyorsanız eğer, demekki profesör olması her şey demek değil.
  Hayrettin Hocayı Bayındıra benzetmen ikisi hakkında bilgi sahibi olmadığını gösterir.
  Burada sözümü bitiriyorum.

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  siz dediniz fıkıf profesörü diye. bende dedimki mesele fıkıh profesörü olmak ise bayındırda fıkıhçı.benzetme yapmadım.benzetme yaptığım tek şey ikisininde islam hukuku profesörü olması dedim.sözlerim çarpıtıyorsunuz.

+ Yorum Gönder