+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaza Erken/Ezan okunmadan başlamak ve ezandan sonraki dua hakkında sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Researcher
  Üye
  Reklam

  Namaza Erken/Ezan okunmadan başlamak ve ezandan sonraki dua hakkında sorular

  Reklam

  Namaza Erken/Ezan okunmadan başlamak ve ezandan sonraki dua hakkında sorular Mumsema
  Selamun Aleyküm...

  Ben ikindi namazı için hata mı yaptım bilmiyorumda ya dalgınlıgıma geldi yada aceleye geldi İkindi namazı 14:08 saati ile Adana'da okunuyor bende 14:10 olarak iş yerinde hemen namaza başladım tam namaza başlarken tekbir getirirken ezan sesini işittim o esnada namaza devam ettim bir sakıncası var mıdır ?

  Ezan ile ilgili bir sorum daha olacaktır ?
  Ezan okundaktan sonra imam çok kısa bir dua okuyor cemaat ellerini acarak bekliyor ve namaza başlanıyor duayı bilen var mıdır ?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Namaza Erken başlamak ?


  Reklam


  Namaz kılmanın şartı vaktin girmesidir, ezan okunması değildir. Belki müezzin 5-6 dk gecikmiştir.
  Saatin doğruysa namazın geçerlidir.
  __________________________________________________ ______________
  Ezandan hemen sonra ezan duası okunur.
  Câbir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim ezanı işittiği zaman şu duayı okursa, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur." (Buhârî, Ezân 8, Tefsîru sûre(17), 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 37; Tirmizî, Mevâkît 43; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4)

  "Allahumme rabbe hâzihî'd-da'veti't-tâmmeh ve's-salâti'l kâimeh, âti Muhammeden'il vesîlete ve'l-fadîlete ve'b'ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh. İnneke la tuhliful mîâd.

  Bu duânın meâli şöyledir:

  "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir. Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin."

  Sa'd İbni Ebî Vakkas radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah'tan, resûl olarak Muhammed'den, din olarak İslam'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır." (Müslim, Salât 13. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 42; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4)

 3. Researcher
  Üye
  mum Allah senden bin kez razı olsun işte bu duayı diyordum sayende buldum

+ Yorum Gönder