+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden ALLAHa isyan etmek insanı dinden çıkartır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  ALLAHa isyan etmek insanı dinden çıkartır mı?

  Reklam

  ALLAHa isyan etmek insanı dinden çıkartır mı? Mumsema olan şu sekilde oluştu bir arkadaşım sınava hazırlandı kazanamadı daha sonra odasına çekilip ALLAH ım bana neden bunları veriyorsun ben sana napyım die isyan etmiş bu durum küfürmüdür?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: ALLAH a isyan etmek insanı dinden çıkartırmı?


  Reklam


  Değerli kardeşimiz. İsyan Sözlükte İtaatsizlik, emre karşı gelme, başkaldırı. Bağî, serkeş ve asi anlamlarıyla Allah'ın kanunları çerçevesinde üzerine düşeni yapmaktan kaçınma hali ve günahkâr anlamları da verilmektedir. Kur'an-ı Kerîm insanların dünya ve ahiret mutluluğu için uymakla zorunlu bulunduğu bir takım emir ve yasaklamalar getirerek örnek toplum modeli çizer. Bu modelde insana düşen görev ise emrolunduğu gibi yaşaması, Kur'an ve Sünnet'ten ayrılmaması, Allah'a itaat sınırlarının dışına çıkmaması ve O'na isyankar bir kul olmamasıdır. Kur'an-ı Kerîm'de bu konuyla ilgili birçok âyette zikredilen isyan, asi... kelimeleri Allah'ın emirlerine karşı gelen, O'na itaat etmeyen anlamlarında kullanılmıştır. Hadis-i şeriflerde de Kur'an ayetlerine paralel olarak aynı manalarda kullanılırlar.

  "Babacığım, şeytana tapma, çünkü şeytan, Rahman'a isyan edip asi olmuştur" (Meryem, 19/44).

  "Benim yapabileceğim sadece Alla"tan (bana vahyedilenleri) size duyurmak ve O'nun elçilik görevlerini yerine getirmektir. Artık kim Allah'a ve Elçisine başkaldırırsa, ona içinde sürekli kalacağı cehennem ateşi vardır" (el-Cin, 72/23).

  "Her kim O'na (Peygambere) itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur. Her kim de O'na isyan eder asi olursa Allah'a isyan etmiştir" (Buhârî, İ'tisâm" 2).

  "Bize karşı silâh çeken (isyan eden, başkaldıran) bizden değildir" (Tirmizî Hudud, 26; Nesâi, 37/26; İbn Mâce, 20/19).

  "Kim de Allah'a ve Peygamberine karşı gelir, O'nun sınırlarını aşarsa, Allah onu ebedî kalacağı ateşe sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır" (en-Nîsa, 4/14).

  İnsanın Allah'a ve Resulu'ne isyan bayrağını açması demek İslâm'dan uzaklaşması ve O'nun koyduğu kanunları hiçe sayması demektir. Bu noktada o tür bir insanın ilâhlık ve rablik kavramını reddettiği görülmektedir. Çünkü bu makamı ortaksız olarak elinde bulunduran Allah'tır. Allah'ın kanunları İslâm'ın kendisidir. Yani din budur... Allah'tan başka ilâhlar edinmek ve İslâm'dan başka yollar edinerek İslâm'ı acz içinde görmek ise şirktir, küfürdür. Bütün mesele Allah'a isyandan kaynaklanmakta ve insanın kendi hevâ ve hevesi doğrultusunda şeytan yolunda, onun askeri olmasında düğümlenmektedir. Dinden çıkmadınız ama isyan ettirecek sözlerden daim olarak sakınınız. selametle kalınız....


 3. Erkek73
  Emekli
  Aynn katılı yorum ayrıca Her şeyde bi hayır vardır veya yoktur bunu Allah bilir kim bilir belki kazansaydı daha kötü bişey ola bilirdi ....

 4. izzetyenilmez
  Emekli
  kardeş bildiğim kadarıyla küfre girmezsin ama tevbe etmek lasım

 5. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  İsyan eden ben dglm ltfn herkes mudahalede bulunmasin cwabini ztn blyrm sadece gorusleri mrak ettim.

 6. Misafir
  Ben çok isyan ettim ve işimden evimden sevdiklerimden yoksun kaldım çok pişman oldum acaba Allah beni affedip tekrar o günlere döne bilirmiyim

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  acaba Allah beni affedip tekrar o günlere döne bilirmiyim
  Elbette... hem de daha iyi bir konuma da getirir ama edeceğin tevbe ve samimiyetine bağlı.
  Sen Allaha itaat et o seni yönlendirir.


+ Yorum Gönder
allaha isyan etmek,  isyan etmek,  allaha isyan,  isyan etmek dinden çıkarır mı,  İSYAN ETMEK,  Allaha is,  allaha isyan nedir