+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fatma08
  Üye
  Reklam

  Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?

  Reklam

  Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır? Mumsema Namaza yeni başladım ve çevremde bu konuyu danışabileceğim çok insan yok, görüp örnek alabileceğim kimse yok, internetten de bolca araştırıp bulamadığım veya emin olamadığım birkaç nokta var aydınlatırsanız sevinirim. Öncelikle kadınların secde sırasında ayak parmaklarının vaziyeti ne şekilde olmalıdır bunun doğrusunu merak ediyorum. Bazı yerlerde ayak parmakları üzerine basılarak kıbleye doğru kıvrılacak denirken, bazı yerlerde ayakların üzeri yere gelecek vaziyette olması gerektiği yazılmış. Bu namaz sırasında vesvese yaratıyor ve beni rahatsız ediyor. Bir diğer sorum secdeden kıyama kalkarken ancak yerden destek alarak kalkabildiğim için ayaklarımdan biri yerden kısa bir süre kesilmiş oluyor ve seccadede namazıma başladığım ilk yerde olmuyor ayaklarım. bunun olmaması için ne yapmam lazım ve bu şekilde devam edersem namazım geçerli olur mu? Bu vesveselerden kurtulmam için doğrusundan emin olmam gerekir. Yardım ederseniz sevinirim.

  iki farklı görüşü de okuduğum sitelerden kopyaladım, yorumlarınızı bekliyorum:

  1. "Kadınlar secdede ayak parmaklarını dikmezler. Baş secdede iken ayaklar (erkekler gibi) parmaklar üzerine dikili tutulmaz, sırtı yere gelecek şekilde yatık tutulurlar. Sağ ayağın baş parmağını da dikmek zorunda olmazlar. Ayakların yere yatık olmasının tesettüre daha uygunluk arz edeceği anlaşılmaktadır."

  2. "Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik hâlde bulundururlar.
  Ayaklar bitişik olarak parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde kıvrılarak yere konur."

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Kadınların secdede ayak parmaklarının durumu nasıl olmalıdır?


  Reklam


  resimli ilmihaller vardır kadınlar için namaz kılma şekli resimlerle anlatılan ilmihaller vardır bunları temin ediniz resimli namaz hocasıııı

 3. fatma08
  Üye
  elimde iki resimli namaz hocası var. ne yazık ki onlar da bu konuda bir ayrılığa düşmüş gibiler. Bir namaz hocasının resminde secdede kadının ayak parmakları dikilmişken altındaki açıklamada secdede kadının ayağının tersi yere gelecektir yazıyor. Diğer namaz hocasında kadının secde sırasında ayaklarının hali örtü sebebiyle resmedilememiş fakat resmin açıklamasında ayakları hafif sağa doğru yatırılıp üzeri yere gelecek şekilde konur yazıyor.

  Sitede namaz kılan bayan kardeşlerimiz varsa veya ailesindeki namaz kılan kadınlardan bu konuyu öğrenebilecek olan varsa çok sevinirim.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kadının secde şekli Hanefi ile Şafii ye göre değişir
  Şafii de secdede ayak konusunda tıpkı erkekler gibidir.
  Hanefi ye göre ise ayaklar resimde anlattığınız gibi

+ Yorum Gönder
secdede kadınların ayakları nasıl olmalı,  secdede kadınların ayakları nasıl olmalı resimli,  namazda kadınların ayakları nasıl olmalı,  secdede kadınların ayakları,  bayanların secdede ayakları nasıl olmalı,  namazda bayanların ayakları nasıl olmalı,  kadınlar secdede ayakları nasıl olmalı