+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruç kefareti değil zıhar diyenlerin dayandığı hadis nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Oruç kefareti değil zıhar diyenlerin dayandığı hadis nedir

  Reklam

  Oruç kefareti değil zıhar diyenlerin dayandığı hadis nedir Mumsema dediklerine göre oruç kefareti değil zıhar yapan adamın kefaretiymiş o.ahmed bin hanbel rivayet etmiş ama ben o hadisi bulamadım.hangi hadisi diyorlar

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Oruç kefareti değil zıhar diyenlerin dayandığı hadis nedir


  Reklam


  Konuyu anlamadım

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  hani bazı ilahiyatçılar diyor ya hani oruç kefareti yok o adam eşini anasının sırtına benzetti zıhar yaptı o hadiste anlatılan zıhar kefareti diye.

  Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

  hadis bu hocam.ben onların hangi hadisi dediklerini bulamadım.farklı rivayetide varmış bu hadisin


 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Bu hadis oruçlu olduğu halde eşine yaklaşan kişi ile ilgilidir

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  onu biliyorumda işte bazı ilahiyatçılar bunun zıhar kefareti olduğunu söylüyor.hadis kitabına baktım farklı rivayet olarak adam geliyor işte helak oldum diyor.efendimizde noldu diyor ramazanda hanımımla beraber oldum diyor .efendimiz hurma dolu sepet getittiriyor bunu tasadduk et diyor.hadislerin farkı önceki hadiste kendin ye diyor diğerinde millete dağıt diyor.ama yinede ikisi ramazanda cinsel ilişkiyle orucu bozmak hakkında.nasıl zıhar diyorlar onu anlayamadım.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Bu hadis oruçlu iken eşe yaklaşmak ile alakalı olduğu gayet açıktır.
  Ziharla alakası yok

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  siz biliyorsunuz değil mi zıhar diyenler var.neye dayanıyor onlar duvaramı

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  Zihar hakkinda ayet ve hadis delili

  Havle binti Mâlik bin Sa'l-ebe'den şu hadis rivayet edilmiştir: "Kocam Evs b. Samit bana zihar yaptı. Ben de Rasûlüllah (s.a.s)'a giderek durumu anlattım ve şikâyet ettim. Rasûlüllah (s.a.s) bana ısrarla, Âllah'tan kork, Evs senin amca oğlundur. Ona iyi davran" diye_ buyuruyordu. Nitekim bir müddet sonra hakkımda şu âyetler nâzil oldu: "Habibim, zevci hakkında seninle mücadele eden (nihayet halinden) Allah'a da şikâyet etmekte olan (kadın)'ın sözünü (umulduğu vecih ile) Allah dinlemiştir. Allah sizin konuşmanızı zaten işitiyordu. Çünkü Allah hakkıyla işitici, kemaliyle görücüdür.

  İçinizden zihar yapagelenlerin karıları, onların anaları değildir. Anaları kendilerini doğurandan başkası değildir. Şüphe yok ki onlar herhalde çirkin ve yalan bir laf söylüyorlar. Muhakkak ki Allah bağışlayıcı, çok yarlığayıcıdır.

  Kadınlardan zihar ile ayrılmak isteyip de sonra dediklerini geri alacaklar için birbiriyle temas etmezden evvel, bir köle azad etmek (lazımdır). İşte size bununla öğüt veriliyor. Allah ne yaparsanız, hakkıyle haberdardır.

  Fakat kim (bunu) bulamazsa, (yine) birbiriyle temas etmezden evvel, fasılasız iki ay oruç (tutsun). Buna da güç yetiremezse altmış yoksul (doyursun). (Kefaretteki) bu (hafifletme) Allah'a ve peygamberine iman (da) sebat etmekte olduğunuz içindir. Bu (hükümler) Allah'ın (tayin ettiği) hadlerdir. (Bunları kabul etmeyen) kâfirler için ise elem verici azab vardır" (el-Mücadele, 58/1-4 bk.; İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, VIII, 8 vd).

+ Yorum Gönder