+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İbadetlerde kıyas ile ilgili Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  İbadetlerde kıyas ile ilgili

  Reklam

  İbadetlerde kıyas ile ilgili Mumsema öncelikli sorum ibadetlerde kıyas olur mu.

  cevap olur ise;aişe validemiz diyorki efendimiz öğleden önce dört rekat kılmamışsa onu öğleden sonra kılardı.
  fıkıhtaki kural öğlenin ilk sünneti kaza edilir.ama gayri müekkedler edilmez.zaten burda sabah namazı ve ikindi namazı söz konusu değil.çünkü buhari hadisi derki sabahın farzını kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar namaz yoktur.ikindi içinde akşama kadar nafile yoktur.bu hadisle ikindi namazının sünnetinin kazasının olmayacağını ve sabah namazının sünnetinin kaza edilmeyeceğini anlıyoruz.akşam namazına gelince zaten hanefide akşamdan önce sünnet yok şafide var ama hanefiye göre konuşuyorum.geriye ne kalıyor sadece yatsı namazı.yatsı namazının farzını kıldıktan sonra nafile kılınmaz diye bir hadis var mı yok.hatta 2 rekat müekked sünnet kılıyoruz.diyeceğim şu ki gayri müekkedler kaza edilmez demek biraz gereksiz geliyor.zaten gayri müekked deyince ikindi ve yatsı geliyor.ikindiden sonra zaten nafile kılmak mekruh hadisle sabit.yani öyle demek yerine daha açıklayacı şekilde yazılabilir bence.

  asıl soruma gelince.öğleden önce kılamazsa öğleden sonra kılardı hadisini yatsıya kıyas yapmamak için sebep nedir.çünkü yatsının farzından sonra nafile kılmak mektuh diye bir şey yok.ha eğer ibadetlerde kıyas yapılmaz kuralı var ise neden maliki ve hanefiler cinsel ilişki hadisini yeme içmeye kıyas edip oruç kefareti gerekir demişler.

 2. imam
  Üye

  Cevap: Ibadetlerde kıyas ile ilgili


  Reklam


  Öğle namazını kıyas edemezsin çünkü biri müekkede diğeri gayri müekkeddir.

  Kıyas nedir? Nasıl yapılır? Kıyasın şartları nelerdir bu linkten öğrenebilirsin: http://www.mumsema.com/k-l/4010-kiyas.html

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  kıyas için tamamen aynı cins ibadet mi olmalı.müekkede müekked gibi.

+ Yorum Gönder