+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezheplere gore seferi ve hukmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Mezheplere gore seferi ve hukmu?

  Reklam
 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Mezheplere gore seferi ve hukmu?


  Reklam  Mezheplere göre saferilik Kısaca

  Değerli kardeşimiz. Kişinin seferi sayılabilmesi için gereken en az yol mesafesi, Hanefî fıkıh kaynaklarında günde altı saat yaya yürüyüş esas alınarak, “üç günlük yol” olarak ifade edilir. Bu da toplam onsekiz saattir. Normal yaya yolculuğunda saatte beş kilometre yol alındığından, toplam sefer mesafesi 90 km. tutmaktadır.
  Şafii, Malikî ve Hanbelî mezheplerine göre ise, en az sefer mesafesi onaltı fersahtır. Yani bugünkü ölçülerle 89 km’dir.1 Şu halde asgari sefer mesafesi, dört mezhebe göre de 90 km civarında sabit kalmaktadır.
  Sefer mesafesi yola çıkan bir seferî, gittiği yerde tek yerleşim merkezinde, en az onbeş gün kalmaya karar verse, bu karardan itibaren müsafirlikten çıkarak mukim olmuş sayılır. (Şafiîlerde giriş-çıkış günleri hariç, tam dört gün ikamete niyetlenen kimsenin, müsafirliği bitmiş sayılmaktadır).
  Seferîliği sona erdirecek ikamete karar vermedikçe, aylarca bir yerde kalan kimse, yine seferî durumundadır. Yolculuk mesafesi gitmeye karar vermeden yol alan kişi, ne kadar gitse de müsafir hükmüne girmez. Yürüyüşle onsekiz saatlik olan sefer mesafesini, bir vasıtayla çok kısa zamanda almak da sefer hükmünü değiştirmez.


 3. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  diyelim ben misafirlige gittim 1 hafta kalmaya niyet ettim ama 14 gün kaldım ve yahut 3 hafta kaldım durumum nasıl olcak 4 rekatlık farz namazları 2 rekat kılarsam daha sonra fazla kaldıgımdan seferi olmam düşer ben kaza mı etmek durumunda olacam???

  ben hanefi mezhebine mensubum

+ Yorum Gönder