+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zuhri ahir namazı nedir? Bidat mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Zuhri ahir namazı nedir? Bidat mıdır?

  Reklam

  Zuhri ahir namazı nedir? Bidat mıdır? Mumsema Okudugum kitapta Bu namaz hakkinda iltilaflar warms kilinmasi bidat a yol acablrms? Sizin bu konuda ki goruslerini delillerinizi alablrmym delil olmadan konusulmaz !

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Zuhri ahir namazı nedir? Bidat mıdır?


  Reklam


  Zuhri Ahir Namazı Ne Demek? Kısaca

  Değerli kardeşimiz. Zuhr-i ahir namazı, Cuma namazının ardından ihtiyaten kılınan, o günün öğle namazının farzı demektir. Cuma namazı kıldıktan sonra, kılınan cumanın şartlarının yerine gelmediği yerlerde, eğer cuma namazı kabul olmazsa hiç olmazsa bu günün öğle namazını kılmış olmak için tedbir olarak kılınan; "en son öğle namazı". Hz. Peygamber zamanında, dört halife döneminde, tabiin döneminde ve hatta İmamı Azam'ın döneminde "zuhru ahir" namazı diye bir namaz yoktu, "müteahhirîn" adı verilen sonraki alimler tarafından ortaya çıkarıldı. Kısacası kardeş
  Müslümanlara düşen, cuma gibi önemli bir namazı şansa bırakıp "ya kabul olursa" mantığıyla "zuhru ahirler"le kurtarmaya çalışmak yerine namazlarını gönül huzuru içinde kılabilecekleri islâmi bir toplum oluşturmak, en azından bu yolda gayret sarfetmektedir.


 3. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  tesekkür ederim ama diyanet e göre 10 rekat kılınması lazımmıs 4 ilk sunnet 2 farz 4 son sunnet . zuhri ahir namazı bn bazı şehirleri gidiyorum her yerde kılınmıyorrr.
  verdiiginiz cvplardan dolayı tesekkür edrim selametle

+ Yorum Gönder