+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gök kapıları ardına kadar açılır hadisinden anlamamız gereken nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Gök kapıları ardına kadar açılır hadisinden anlamamız gereken nedir

  Reklam

  Gök kapıları ardına kadar açılır hadisinden anlamamız gereken nedir Mumsema geçen hadis bakıyordum biraz.öğleden önce selam vermeden 4 rekat kılınan nafile namaza gök kapıları ardına kadar açılır hadisini okudum.birkaç gün sonra aklıma geldi bu hadis.ee dedim ne demek şimdi bu ezbere iş yapıyorsun.birisine bu hadisi okusam derse eğer yani ne demek o diye hiçbir şey diyemeyeceğim.en iyisi size sorayım dedim

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Gök kapıları ardına kadar açılır hadisinden anlamamız gereken nedir


  Reklam


  Söylediğiniz hadisi buldum ve peygamberimiz ikinci hadiste "gök kapıları" hakkında açıklama yapmış.
  Bula bildiğim bilgiler bunlar:

  Abdullah İbnis Saib (Radıyallahu Anh) den rivayet edilmiştir ki, Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) öğleden evvel, güneş zail olduktan (tam tepeden kaymaya başladıktan) sonra dört rekat kılardı. Ve bu hususta şöyle buyurdu: “0 an, gök kapılarının açıldığı bir saattir. 0 saatte benim de bir ameli salihimin yükselmesini arzu ederim.” (Tirmizi, Salat:347, 2/343, H. No:478, İbni Mace, İkame:105, Ahmed İbn-i Hanbel:5/418)

  Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi. Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi. Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48). Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  bu benim soruma cevap değilki.siz gökkapıları geçen 2 hadisi yazmışsınız.ben açıklamasını sordum

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Gök kapısı ne demektir?
  Hadis ve ayetlerde gök kapısı ifadesinin anlamı nedi?

  Gök kapılarından kasıt, rahmet kapılarıdır.
  Rahmetin bolluğu ve manevi rütbenin yükselmesi kastedilmiştir.

  Allah en iyi bilendir.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  rahmet kapısı anlamına geliyor.tamam ama bu anlamı çıkaranlar nasıl çıkarmışlar nasıl tefsirini yapmışlar.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Gök kapıları Kuranda bir kaç ayette geçiyor ama geniş açıklamasına bakmadım kendim yorumladım.
  Rahmet, Manevi makam, Duaların kabulü anlamındadır.
  Duanın kabulü ağır basıyor ama sonra genişçe açıklamalarına bakalım İslam alimleri ne demiş.

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  duanın kabulü bencede o hadise en uygun düşeni.manevi makamda aslında uygun.tamam bakarsanız okurum burdan

 8. Misafir
  Peki şöyle düşünün uzaya nasa veya diger ülkeler mekik yollarken nedwn belirli merkezlerden yollarlar.amerika neden kendi topraginda degilde baska yerde yolluyor veya rusyanin toprak butunlugu cok buyuk neden kazakistanda yolluyor.bence kapilar gercek ve belirli saatleri gercekten var acilan.

+ Yorum Gönder
gök kapısı nedir,  gök kap,  gök kapısı,  ramazanda gok kapilari acilir,  Gok kapilarinin acildigi dualarin ulastigi zamanlar