+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmam selam verirken bizde selam vermelimiyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  İmam selam verirken bizde selam vermelimiyiz?

  Reklam
 2. 2
  jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İmam selam verirken bizde selam vermelimiyiz?


  Reklam


  İmam selam verirken bizde selam vermeli miyiz?


  kendin duyacağın şekilde selam vere bilirsin bunda hiç bir sakınca yok.
  Günlük kılmış olduğumuz namazların sonunda da selam vermekteyiz, acaba şimdiye kadar namazımızın bitiminde kiminle karşılaştığın ve kime selam verdiğin üzerinde hiç birazcık düşündün mü?

  Namazın son bölümünde namaz kılan kişi, yeniden Allah'ın birliğini söyler ve bununla birlikte şöyle der: “Muhammed Allah'ın kulu ve Resulü’dür” ve Ona, ehlibeytine, Allah’ın salih kullarına selam gönderir.

 3. 3
  sstrn
  Devamlı Üye
  Ben zaten selam veriyorum kendim duyacağım şekilde ama bazen imamdan önce mi veriyorum acaba, düşüncesine kapılıyorum ondan sordum.

 4. 4
  jerusselam
  Devamlı Üye
  Tahiyyatı okuyacak kadar otrumak, namazın farzının yerine gelmesi demektir. Bu nedenle tahiyyatı okuduktan sonra imamın selamını beklemedem selam verip namazdan ayrılan kişinin namazı keraheten caizdir. Çünkü bu konuda imama uymak vaciptir.

  Yani namazın farzını yerine getirdiği için namazı olur, ama imamı beklemeden selam verdiği için de mekruh işlemiş olur. Böyle bir uygulama doğru olmaz.

 5. 5
  Misafir
  Selamun aleykum Farz namazlarimda imama uydugum için selami söylemedim hiç sadece başımı çevirdim namazim bozulmusmudur acaba

+ Yorum Gönder