+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnsanın dinsiz yaşaması mümkün müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. jerusselam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kura sistemi dışında hacca gidebilmek için farklı yöntemlere başvurmak caiz midir?

  Reklam

  Kura sistemi dışında hacca gidebilmek için farklı yöntemlere başvurmak caiz midir? Mumsema Kura sistemi dışında hacca gidebilmek için farklı yöntemlere başvurmak caiz midir?

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: İnsanın dinsiz yaşaması mümkün müdür?


  Reklam


  Kura sistemi dışında hacca gidebilmek için farklı yöntemlere başvurmak caiz midir?


  Hac, belli zamanlarda belli mekânlarda ve belli şekillerde yerine getirilen bir ibadettir. Bu ibadetin kabul edilmesinin şartları, haccedecek kişinin Müslüman, ergenlik çağına ulaşmış ve akıllı olması, hac mevsiminde Mekke’de bulunmasıdır. Bu şartları yerine getiren kimsenin hac ibadeti fıkhi ölçüler dâhilinde şeklen geçerli olur. Ancak bu ibadete hazırlık ve uygulama süreçlerinde dinen haram sayılan işleri yapmak, kişinin günaha girmesine sebep olacağı gibi, yapacağı haccın sevap ve faziletinin yok olmasına yol açar.
  Bu itibarla kura yöntemiyle hacca gidemeyenlerin, gereğini yapmayacakları halde değişik meslek vizeleri almaları, yalan beyan anlamına geleceğinden dinen caiz değildir. Allah’ın emrine uyarak hac ibadetini yerine getirmek ile yine onun koyduğu yalan söyleme yasağını çiğnemek İslam ahlakıyla bağdaşmayan açık bir çelişkidir..


+ Yorum Gönder