+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Banyoda Gusül Abdesti Alırken Cinsel Uzvu Yıkamak İçin Dokunursak o Abdest ile Namaz Kılınılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qwert12380
  Devamlı Üye
  Reklam

  Banyoda Gusül Abdesti Alırken Cinsel Uzvu Yıkamak İçin Dokunursak o Abdest ile Namaz Kılınılır mı?

  Reklam

  Banyoda Gusül Abdesti Alırken Cinsel Uzvu Yıkamak İçin Dokunursak o Abdest ile Namaz Kılınılır mı? Mumsema Banyoda gusül abdesti alırken cinsel uzvu ykamak için dokunursak o abdest ile namaz kılınılır mı? Çoğu kişi öyle şey olmaz tabi ki kılınır diyor. Cinsel uzva dokunmak abdesti bozuyorsa mantıken kılınmaz gibi geliyor bana. Sizlerden de cevaplarınızı bekliyorum.

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Banyoda Gusül Abdesti Alırken Cinsel Uzvu Yıkamak İçin Dokunursak o Abdest ile Namaz Kılınılı


  Reklam


  Abdestli iken, çıplak elle avret mahalline dokunmak abdesti bozar mı?  Hanefi Mezhebi'ne göre çıplak el ile avret mahalline dokunmak abdesti bozmaz.
  Ancak Şafii Mezhebi'ne göre tenasül uzvuna ve İmam Şafii'nin cedid (yeni) görüşlerine göre dübür halkasına elin iç kısmıyla dokunmak abdesti bozar.
  Ümmü Habibe'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (asv):
  "Her kim tenasül uzvuna veya fercine dokunsa, abdest alsın.'' (Nesai, Gusl 30) buyu*rur. Hadisteki "ferc" kelimesi hem erkeğin hem de kadının cinsel organıdır.
  Buna göre, kişinin kendi cinsel organına veya dübür halkasına elinin iç tarafıyla dokunması abdesti bozduğu gibi, küçük yaşta da olsalar başkalarınınkine dokunmak da aynı şekilde abdesti bozar. Bunda herhangi bir yaş sınırı olmaksızın abdesti bozar. Ancak bu durumda dokunulan kişinin değil, dokunanın abdesti bozulur.

+ Yorum Gönder
gusül alirken tenasul uzvu