+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazla ilgili soruları cevaplarsanız sevinirim (İmam arkadaşımız sizdende cevap bekliyorum) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Researcher
  Üye
  Reklam

  Namazla ilgili soruları cevaplarsanız sevinirim (İmam arkadaşımız sizdende cevap bekliyorum)

  Reklam

  Namazla ilgili soruları cevaplarsanız sevinirim (İmam arkadaşımız sizdende cevap bekliyorum) Mumsema
  1: Oruçlu iken namaz abdesti nasıl alınır ?

  2: Yatsı Namazından sonra Vitir namazı geliyor Bu yüzden Vitir vacib namazını kılmak için nasıl niyet edebiliriz ?

  3: Namaz dua ve sürelerini namaz esnasında sırayla okumasak namazı bozar mı ?

  4: Ezan okunurken edecegimiz kısa dua nedir ?

  5: Namazda secdeye varılırken gözler acık mı olmalıdır kapalı mı ? Bazı insanlar gözler acık olmalı diyor hatta duydugum kadarı ile gözler acık secdeye varıldımı cennet ve cehennemi görebilirsinizde diyorlar dogru mudur ?

  6: Bazı hadislerde evde resim köpek buna benzer seyler bulundurulursa eve melekler girmez diyorlar dogru mudur ? mesela her evde hemen hemen resim bulunmaktadır buda gecerli midir ?


 2. miroğlu
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazla ilgili soruları cevaplarsanız sevinirim (İmam arkadaşımız sizdende cevap bekliyorum)


  Reklam


  1-Abdest aynı
  2-Niyet ettim Allah rızası için vitr namazını kılmaya
  3- a-Namaz sureleri diye bir şey yoktur istediğin kadar sure veya ayet okuyabilirsin Kuran ın son surelerine (bazıları namaz sureleri deselerde ) önemli değildir Namazda genelde bu sureler okunduğu için diyenler vardır Bu konudaki emir şöyledir "Kurandan kolayınıza geleni okuyun".
  b-Sureleri sırasıyla okursan daha güzel olur Ayetleri sırasıyla okumak gerekir
  4- Allahumme Rabbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd Anlamı
  Ey şu tam da'vetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Rabbim! Muhammed aleyhisselâma şefâat vesîlesini ve üstünlüğünü ver. Ve onu kendisine va'detdiğin makam-ı mahmûd'a ulaştır"

  Ezan İle İlgili Bilgiler
  1. Ezanı, müezzinin söylediklerini tekrar ederek sonuna kadar dinlemek, bitince de dua etmek faziletli sünnetlerdendir. 2. Ezan vakitleri duaların reddedilmediği vakitler olup, her ezandan sonra dua etmek bu sebeple faziletli kabul edilmiştir. 3. Ezandan sonra duaya devam etmek hayırlara ulaşmanın sebebi olduğu gibi, kıyamet gününde Peygamberimizin şefaatine nâil olabilmenin de vesilesidir. 4. Ezan bittikten sonra Peygamber Efendimiz'in öğrettiği dualardan biri ezan duası olarak okunmalıdır. 5. Vesîle, fazîlet ve makâm-ı mahmûd kıyamet gününde sadece Peygamber Efendimiz'e has üstün mertebe ve makamlardır.
  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim ezanı işittiği zaman:
  Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi ALLAHım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur."
  Sa'd İbni Ebî Vakkas radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kim müezzini işittiği zaman:
  Tek olan ve ortağı bulunmayan ALLAH'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak ALLAH'tan, resûl olarak Muhammed'den, din olarak İslam'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır."
  5-Gözler açık olmalıdır Allah(cc) isterse cennet cehennemi görebiliriz ancak her gözünü açan görecek diye bir şey yoktur Sadece Allah(cc)ın izin verdiği görebilir.
  Allah(cc)e emanet olun
  Eklenmiş Resimler Eklenmiş Resimler ezan-duasi-arapca.png  

 3. Researcher
  Üye
  5: Namazda secdeye varılırken gözler acık mı olmalıdır kapalı mı ? Bazı insanlar gözler acık olmalı diyor hatta duydugum kadarı ile gözler acık secdeye varıldımı cennet ve cehennemi görebilirsinizde diyorlar dogru mudur ?

  6: Bazı hadislerde evde resim köpek buna benzer seyler bulundurulursa eve melekler girmez diyorlar dogru mudur ? mesela her evde hemen hemen resim bulunmaktadır buda gecerli midir ?


  Bu sorularımıda cevaplarsanız sevinirim...

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Evde hayvan resmi bulundurmak caizmi?
  Namaz esnasında secdede gözlerini yummak caizmi?
  Namaz kılarken gözleri yummak mekruhtur. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.m.), “Sizden biriniz namaza kalktığı zaman gözlerini kapamasın” buyurmuşlardır.
  Çünkü namaz kılarken secde yerine bakmak sünnettir. Gözleri yummak da bu sünneti terk sayılır. Yalnız buradaki mekruhluk tenzihîdir, büyük bir vebali yoktur.

  Ancak namazda bakılması caiz olmayan bir şey görmemek için veya dikkati dağıtacak bir şey gözüne ilişirse yahut görülen şeylerden ilgisini kesmek düşüncesiyle namazın mânevî hazzı olan huşûu temin maksadıyla göz yumulabilir. Bunda kerahet olmaz. (devamlı yapmamak şartıyla)

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar

  Allah Rasulu buyuruyorki

  Ali (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular k‹:
  "İçerisinde resim, cünüb ve köpek bulunan eve (rahmet) melekleri girmez."

  Ebü Dâvud, Tahâret 90, (227); Libâs 48, (4152); Nesâî, Tahâret 168, (1,141), Sayd 11, (7,185).


 5. Researcher
  Üye
  Allah razı olsun arkadaslar

+ Yorum Gönder