+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Efendimizin hicreti muharrem ayında mı rebiüelevvel ayında mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Efendimizin hicreti muharrem ayında mı rebiüelevvel ayında mı

  Reklam

  Efendimizin hicreti muharrem ayında mı rebiüelevvel ayında mı Mumsema efendimizin hicreti muharrem ayında mı rebiüelevvel ayında mı.ben r.evvel diye biliyordum.az önce aşure sohbeti dinliyordum cübbeli hocamızın .o muharrem ayında hicret ettiğini söyledi efendimizin. doğrusu nedir?

  birde çelişki var.dediki efendimiz medineye geldi muharremde baktıki muharrem 10da oruç tutuyor yahudiler.kendiside tuttu muharrem 10u.seneye 9,10 muharremde tutacağım dedi ama bir daha ki sene muharremi göremedi.nasıl oluyor.daha 10 tane daha muharrem ayı gördğ medinede efendimiz

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Efendimizin hicreti muharrem ayında mı rebiüelevvel ayında mı


  Reklam


  Hicret, Hz. Ömer zamanında Hicri takvimin başlangıcı kabul edildiğine göre MUHARREM ayında hicret edilmiş
  Çünkü Hiicri ayın ilk ayı muharrem Ayıdır.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  öyle bir bağlantı kuramazsın.hz.ömerin hilafetinin 17.yılına kadar muharrem,safer...ayları yokmuydu.vardı.hz.ömerin yaptığı şey medineye hicreti başlangıç kabul etmek oldu.yani 1.yıl dedi.650.yıl demek yerine mesela.anlatabildim mi?

  örnek vermemi istersen en basitinden aklıma gelen şu hadis oldu.allah katında ramazandan sonra en makbul oruç muharrem orucudur.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  HİCRİ TAKVİM  Hz. Peygamber (s.a.s)'in Mekke'den Medine'ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan takvim. Hicrî Kamerî takvime İslâm takvimi de denir. Ayın yörüngesi üzerinde dönüşüne göre düzenlendiği için kamerî (ay) veya hicrî adı verilmiştir. Ay yani kamerî takvimi ilk olarak Bâbillilerin kullandığı bilinmektedir.
  Hz. Ömer (ra) Hilafeti döneminde Hz. Ali (r.a) takvimin hicretin başlangıç olması gerektiğini ileri sürdü. Onun bu görüşü derhal benimsendi. Hz. Peygamber (s.a.s), rebiülevvel ayında hicret etmişti. Ancak kamerî yıl muharrem ayı ile başladığından tarih iki ay sekiz gün geri alınıp Hicrî takvimin başlangıcı 23 Temmuz 622 olarak tesbit edildi.
  Hicretin başlangıç tarihi, miladi olarak

  hicretin-baslangic-tarihi.png

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  yani muharremde hicret etmedi efendimiz ben öyle biliyordum zaten.hocam bu hicri miladi takvim çevirici yokmu sağlıklı çalışan.farklı gösteriyor hep.benim kafam şurdan karışıyor mesela hayberin fethi diyor hicri 7.yıl diyor 622 ye 7 ekliyoruz.ama bazende bir fazlasını ekliyoruz çünkü takvim diğer yıla geçmiş oluyor felan.yokmu düzgün çalışan çevirici

+ Yorum Gönder