+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah kulunun ameline sevinir ve üzülür mü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. melle
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah kulunun ameline sevinir ve üzülür mü?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Allah'da sevinme, üzüntü veya -haşa- ağlama gibi durumlar var mıdır?


  Reklam


  Allah'da sevinme, üzüntü veya -haşa- ağlama gibi durumlar var mıdır?

  Allah için "ağlamak" diye bir şey söz konusu değildir. Bu hal, bir noksanlık olduğu için hiç bir şekilde Zat-ı Akdese yanaşamaz..

  Allah’ın bizim duygularımıza benzer bir sevinmesi ve üzüntüsü de olmaz. Çünkü, bu duygular bir ihtiyacın, bir arzunun yerine gelmesinin veya kaçırılmasının sonucunda oluşur. Allah ise, Samed’dir; her şey O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir.

  Dolayısıyla anladığımız manada Allah için bir üzüntü veya bir sevinç söz konusu değildir.

  Bununla beraber, Kur’an’da defalarca vurgulanan “Allah’ın razı olması” gerçeği, beraberinde bir sevinmeyi de çağrıştırır. Fakat bu sevinme yukarıda işaret edildiği üzere, insanların sevinmesine benzemediği gibi, sevinmenin nedeni olan sebeplerle de bir ilişkisi olmaz. Bediüzzaman Hazretlerinin ifade ettiği gibi, olsa olsa bu husus, “Allah’ın zat, isim ve sıfatlarının kutsiyetine uygun -mahiyeti bizce meçhul- kutsal bir memnuniyet” olarak değerlendirilebilir.

  Keza, üzüntü kavramı da, yine “Allah’ın zat, isim ve sıfatlarının kutsiyetine uygun bir memnuniyetsizlik” olarak değerlendirilebilir.
  S.İslamiyet

 3. Misafir
  Teşekkür ederim çok bilgilendirici konular veriyorsunuz

+ Yorum Gönder
allah üzülür mü,  Allah uzulur mu,  Rabbim kuluna uzulurmu,  ÖZNUR ÖLÜRSE ARKASINDAN SEVİNİR Mİ ÜZÜLÜR MÜ,  Allah bizim için üzülür mu,  allah kulunun haline üzülürmü