+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müziğe günah deniyor bu nederece doğru ve neye göre ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hatalar
  Devamlı Üye
  Reklam

  Müziğe günah deniyor bu nederece doğru ve neye göre ?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: müziğe günah deniyor bu nederece doğru ve neye göre ?


  Reklam


  Müzik haram mı? - Nureddin Yıldız  İslam’da müzik haram mı?

  SORU: Daha önce okuduğum birkaç hadise dayanarak müziğin islamda haram olduğunu öğrenmiştim ve ben bu gün Nureddin hocanın müzikle ilgili fetvasını dinledim “haram değil” diyor. Öğrendiğim kadarıyla 4 mezhebe ve daha bir çok alime göre (ibnul Kayyim da bunlarin arasında) (tabiki siz daha iyi bilirsiniz ama) çalgı aletleri ile birlikte ilahi de olsa dinlemek haramdır. Bu hadislerden bir tanesini yazayım müsadenizle: “Ümmetimden, zinayı, ipekli elbise giymeyi, içkiyi ve çalgı aletleriyle çalıp eğlenmeyi helal sayacak bazı kimseler çıkacak” ve bunun gibi bir kaç hadis daha. Bu hadisler hakkında ne diyeceksiniz, beni bilgilendirirseniz sevinirim. Allah sizden razı olsun, eşimle beraber sitenizin takipçisiyiz.

  CEVAP: Gerek yazılı ve gerekse sözlü bölümde defalarca müzik konusu işlenmektedir. Hiç bir yerinde HARAM DEĞİLDİR cümlesi geçmemektedir. Ancak müzik için haramlık dairesi dışında kalabilecek bölümler olabileceğine işaret edilerek mesela mehter örnek gösterilmiştir. Bilhassa hadislerde bunun yasaklandığına ise vurgulama yapılmıştır. Nerede böyle bir HARAM DEĞİL ifadesinin kullanıldığını yer göstererek belirtirseniz memnun olurum. Allah Teala rızasına göre yaşamayı, konuşmayı, dinlemeyi hepimize müyesser kılsın.


+ Yorum Gönder