+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ebu Vakid Elleysi hakkında bilgi istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. M-U-H-A-M-M-E-D
  Üye
  Reklam

  Ebu Vakid Elleysi hakkında bilgi istiyorum

  Reklam

  Ebu Vakid Elleysi hakkında bilgi istiyorum Mumsema SELAMUN ALEYKUM BANA SAHABELERDEN EBU VAKID ELLEYSİ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Ebu Vakid Elleysi hakkında bilgi istiyorum


  Reklam


  Alıntı M-U-H-A-M-M-E-D Nickli Üyeden Alıntı
  Ebu Vakid Elleysi hakkında bilgi istiyorum
  Alıntı M-U-H-A-M-M-E-D Nickli Üyeden Alıntı
  SELAMUN ALEYKUM BANA SAHABELERDEN EBU VAKID ELLEYSİ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ
  ve aleykumusselam.

  Ebu Vâkıd el-Leysî (r.a.) anlatıyor: Rasulullah (s.a.s.) (Mekke'den) Huneyn'e çıktığı zaman (yolda) müşrikleri, "Zâtu Envât" adı verilen ve üzerine silahlarını astıkları bir ağaca uğradı. Ya Rasulallah, onların Zâtu Envât'ı olduğu gibi, bize de bir Zâtu Envât tayin et! Dediler. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s.): "Sübhanallah! Bu söz, Musa'nın kavminin: 'Ya Musa' onların ilâhları (var, onlarınki ) gibi, sen de bize bir ilâh yap!" demesine benzedi.
  Nefsim yedi kudretinde ( benliğime hakim olan zât'a yemin ederim ki, siz de kendinizden önceki (Yahudî ve Hiristiyan) milletlerin yoluna mutlaka uyacaksınız!" buyurdu.)
  Kaynaklar:
  Sünen-i Tirmizi, Kitab'ül Fiten, B.16 Hds. 2271, Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberî Tefsiri, Çev. Hasan Karakaya, Kerim Aytekin, İst. 1996, C.4 sh.109, ibn Kesir, Hadislerle Kur'ânı Kerim Tefsiri, Çev: Dr. Bekir Karlığa, Dr. Bedrettin Çetiner, İst.1984, C.6. sh. 3075 Ahmed b. Hanbel, Müsned, C.5, Sh. 21'den
  _________________
  maalesef hayatını bulamadım.

+ Yorum Gönder