+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti alırken su sıçraması ?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. toshiba_87
  Emekli
  Reklam

  Gusül abdesti alırken su sıçraması ??

  Reklam

  Gusül abdesti alırken su sıçraması ?? Mumsema arkadaşlar gusül abdesti alırken vucudun bir bölümünü yıkarken diğer bölümlere su sıçrıyor örneğin ayaklarımızı yıkarken eğildiğimizden dolayı saçımıza ayak suyumuz sıçrayabiliyor veya başka yerlere gusle engelmidir????

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Gusül abdesti alırken su sıçraması ??


  Reklam


  su haram olmadıktan sonra bir sorun olmaz.

 3. toshiba_87
  Emekli
  su fıskiyeden akan su . sıçrayan suların tekrardan yıkanmasına gerek yok değilmi?? sıçrasa bile birşey yapmıyorum gusle devam ediyorum. hüküm böylemidir ?

 4. Misafir
  İçinden su alıp yıkanılan kurna veya herhangi bir kaba elin batmasıyla içindeki su pis olmaz; temizliğinden bir şey kaybetmez. Yeter ki, içine dalan elde bir necaset bulunmasın, bir pislik olmasın.

  Yıkanırken bedenden sıçrayan mâ-i müstâmel dediğimiz kullanılmış suya gelince, bu su, temizdir, ama temizleyici değildir. Bu itibarla, temiz bir suyun içine böyle kullanılmış su damlacıkları düşse, hemen o suyu kirletti denmez, bakılır. Sıçrayan kullanılmış su mu fazla, yoksa kaptaki kullanılmamış su mu fazla? Şâyet temiz suya sıçrayan su damlacıkları azınlıkta, temiz su fazla ise, bununla gusül de yapılır, abdest de alınır. Birkaç damlacık su, kurnadaki yahut kaptaki suyun temizliğine mâni olamaz.

  Bununla beraber dikkat etmeli, kurnadaki veya kovadaki suya eli batırmadan, tasla alıp ötede dökünmeye gayret göstermelidir. Temizlikte titizlik iman kuvvetinin işaretindendir.

  Gerek elin kurnadaki suya batmış olmasından, gerekse yıkanırken su damlacıklarının sıçramasından suyun kirlendiği yolunda vesveseye girilirse, kurnayı temizleme usûlüne gidilmelidir. Bu usûl gayet kolaydır. Musluk açılır, kurna taşıncaya kadar doldurulur. Taşmaya başlayan su temizlenmiş sayılır. Dışarıya akan sular kirli sulardan kabul edilir. Kalan su ile hemen gusledilir. Kurnayı tamamen boşaltmak gerekmez.

 5. Misafir
  Selamun Aleykum,


  Gusül abdesti alırek ayaklarımı en son lavaboda yıkıyorum.Lavabo'nun başında ilk önce elimi yüzümü yıkayarak sonra ayaklarımı yıkıyorum.Elimi yüzümü yıkarken lavabo üzerine sıçrayan sular yüzünde birikintiler oluyor, ayaklarımı yıkarken vucüduma ellerimi yıkadığım sular vucuduma deyiyor ve sıçrıyor.Bu sıçrayan değen suları yıkamadım sadece ayağımı yıkadım Gusül abdesti geçerlimidir?

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Gusül abdestinde veya namaz abdestinde kişinin üzerinden akan sular necis değildir bir sakıncası yoktur. Gusül alırken de yerlerden sıçrayan sularda necis olmaz. Ancak gusül alınan yerde idrar gibi bir şey yapılırsa o zaman yerden sıçrayan su necis olur.

 7. Misafir
  Gusul bitirmeden evvel Lavabo da ilk önce elimi yüzümü yıkayıp ayaklarımi yikiyorum ama lavabo üzerinde parça parça su artıkları oluyor ayaklarım yıkadığım zaman baldirlarima ve vücuduma değip sıçrıyor.ayağımı yıkadıktan sonra su sicrayan değer yerleri yıkamadım.Gusül geçerlimidir?

 8. Şem'a
  YÖNETİCİ
  su sicrayan değer yerleri yıkamadım
  Su dediğin şey necis ise yıkaman gerekir ama necis değilse gusle bir zarar vermez.

 9. Misafir
  necis derken sadece eli yıkarken arta kalan sular.Birde su biriken bir yerde gusül alırsak ayaklarımızı en başta yıkadığımızda gusül abdestimiz gecerli olurmu?

 10. arifselim
  Yönetici
  Elleri yıkarken veya başka bir uzvu yıkarken farketmez bir necaset yoksa engel değildir. Necis bir şey yoksa arta kalan su necis değildir bulaşmasının sakıncası olmaz. Ayakları en başta yıkaman yeterli olur.

+ Yorum Gönder
gusulde sicrayan su,  gusül abdesti alırken ayaga su sıçraması