+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Küçük abdest sonrası gelen sıvı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. niketiempo
  Emekli
  Reklam

  Küçük abdesti sonrası gelen sıvı

  Reklam

  Küçük abdesti sonrası gelen sıvı Mumsema Selamun aleykum arkadaşlar ben küçük abdestimi yaptım 3- dakka sonrada büyük abdestimi yaparken afedersiniz ama ıkındım sonra bir sıvı aktı kaygan ve yapışkan menimidir karar veremedim diyelimki meni cünüp yaparmı bu beni ?

 2. konya442
  (Cezalı)

  Cevap: Küçük abdesti sonrası gelen sıvı


  Reklam


  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.


  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:


  1- Sıçrayarak çıkması,


  2- Hazzın hasıl olması.


  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.


  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.


  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.


  Guslü Gerektiren Haller:


  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)


  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)


  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71


  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82

 3. niketiempo
  Emekli
  Selamlar küçük abdestimi yapıyordum ayakta birde baktım yapışkan sıvı geldi sizce bu menimidir meniyse güsul abdesti gereklimi ?

+ Yorum Gönder