+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İhtilam Olma Şüphesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qwert12380
  Devamlı Üye
  Reklam

  İhtilam Olma Şüphesi

  Reklam

  İhtilam Olma Şüphesi Mumsema Uzun zamandır ihtilam olamıyorum. Sorun burda değil. Bugün sabah namazına kalktığımda iç çamaşırımı kontrol ettim. Ön taraflarda filan hiçbir şey yoktu. Ama bacaklarla kesişen alt taraflar hafif ıslaktı. Bu ter de olabilir, mezi de olabilir veya meni de olabilir. İçime çok fena şüphe düştü. Gece de rüyamda cinsel içerikli şeyler görmedim. Zaten hayatımda hiç cinsel içerikli rüya da görmedim. Kalkıp banyo yapacak durumum da yok. Kaldığım yurtta bu saatlerde sıcak su yok. Doğal gaz da tam çalışmıyor. Oda hiç güneş görmüyor ve buz gibi. Bu saatte duş alsam hem namaza yetişemiyecem. Hem de bu soğukta kesin hasta olurum. Ben de içimde şüphe olmasına rağmen namaz abdesti alıp sabah namazını kıldım. Doğru mu yaptım?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İhtilam Olma Şüphesi


  Reklam


  Sabah uyandığında, ihtilam olmadığı halde tenasül uzvunda bulunan ıslaklık hakkında şüpheye düşen kimse gusül alır mı?  meni olmadığına göre mezi veya vedidir ıslaklık olan yeri temizlemeden kılınan namaz geçersizdir,
  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz.

  Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir.

  İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir.

  Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır:

  Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.

  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  Vedî idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

 3. Misafir
  Rüyada iltiham olduğumu hatirlamiyorum ve bi yaşlikta yok buna rağmen ya gorduysem diye şüpheye dusuyorum bu vesvese midir?

 4. Misafir
  ihtilam olduğumu hatırlamıyorum ama kilodumda ıslaklık var ter deyip gecistiriyorum leke de yok ne yapmam lazım

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  İç çamaşırında meni lekesi yoksa cünüp değilsiniz demektir. Meni lekesi bellidir.

 6. Misafir
  Sabah iltiham olurken uyanıyorum ama ruyamda cinsel hirbirşey görmedim..Sabah akıntın anındaki kasılmalarla uyanıyorum gusletmm grekir mi???

 7. arifselim
  Yönetici
  Eğer meni görmemişsen kasılmalardan dolayı cünüp olmazsın. Önemli olan meninin çıkmasıdır o çıkmadıkça gusül almana gerek yoktur.

+ Yorum Gönder
iltahim gena degildir,  uyandigimda ic camasirim islakti namaz kalabilirmiyim,  gece ruya gormedim ama boxer islak soguktan mi