+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Asım köksal islam tarihi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Asım köksal islam tarihi

  Reklam

  Asım köksal islam tarihi Mumsema daha yeni basım olan ışık yayınlarda 4 cilt sayfa olanı var.orijinali 6000 sayfa.bu kitap muhtasar mı?kısaltılmışımı.ne gibi ayrıntıları çıkarmışlar yeni basımda


  Hz. Muhammed (S.A.V) ve İslâmiyet (İslam Tarihi)

  Yazarı : M. Asım Köksal

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Asım köksal islam tarihi


  Reklam


  M. Asım Köksal - islam tarihini gerçek hayat adlı bir dergi var aboneydim bize hediye etmişti.
  Büyük boy 8 cilt

  Hz. Muhammed (S.A.V) ve İslâmiyet (İslam Tarihi)M. Asım Köksal

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  hocam sizdeki benim dediğim 4ciltlik olandan.çünkü baktım sayfa sayısına 3500 yazıyor.yani kısa olanı.asıl 6000 sayfa olan var.acaba farkı ne.hiç kısaltılmışı felan diyede bahsetmiyor.harf punto büyüklüğündende o kadar fark etmez herhalde

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Bu islam tarihini bazı yayın evleri ikiye böldüğünü duymuştum.
  1. Bölüm Peygamberimizin hayatı
  2. Bölüm sahabe ve sonrası

  içeriğine baktın mı?

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  hocam öyle bir bilgiye ulaşamadım.internetten bakıyorum zaten.peygamberler peygamberi hz.muhammed ve islamiyet adlı eser her bil cildi iki cildi ihtiva edecek şekilde 4 cilt halinde yayına hazırlandı diyor.yani 8 cildi topladık 4 yaptık diyor.bunumu demek istediniz.

  sizin dediğiniz şekilde hangi yayınevinden çıktı bu kitap

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Bendeki eser Köksal yayıncılıktan çıkmış.
  Sanırım aynı eser ama cilt sayısını azaltmak için iki cildini bir cilt halinde basmışlar.
  İSLÂM TARİHİ – HZ. MUHAMMED VE İSLÂMİYET

  *Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlatan en kapsamlı eser.

  *Okuyucuyu Asr-ı saadet ikliminde dolaştıran. Sahabilerle beraber yaşıyormuş gibi hissettiren abide bir eser.

  *İslâm dininin ve tarihinin ana kaynaklarından istifade ile yazılmış değerli bir çalışma.

  *Yazarın, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevini bırakıp hayatını adadığı bir kitap.

  *Bu eser; Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlatan en geniş eser olmasının yanında, İslâm dininin tamamlanması ve insanlığa gönderilen en mükemmel son din olmak üzere ikmal ediliş tarihidir.

  *Avrupalı yazarların dinimiz ve peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve selem) hakkında yazdıkları kasıtlı kitaplar karşısında, İslâm ana kaynaklarına dayanarak onun doğuş tarihini kaleme alma ihtiyacının ürünüdür.


  Merhum Mustafa Asım Köksal'ın hayatının en güzel meyvesi olarak kabul edilen "Peygamberler Peygamberi Hz. Muhammed Aleyhisselam ve İslâmiyet" adlı eser her bir cildi orijinal iki cildini ihtiva edecek şekilde 4 cilt halinde yayına hazırlandı.

  Bu müstesna eser Pakistan hükümetinin Sîret Kitapları Milletlerarası Yarışmasında 1983 yılında birinciliğe layık görülmüş ve Türkçe Siyer kitapları arasında en muteber ve en detaylı eser olarak kabul görmüştür.

  Son Peygamber Hz. Muhammedin (S.A.V) hayatını en ince detaylarına kadar bilmek isteyen ve İslam tarihinin en önemli zaman dilimi olan asr-ı saadeti daha yakından tanımak isteyenler bu kaynak kitaba müracaat etmelidir.

  Asım köksal, eseri hazırlayışını şu şekilde anlatıyor: “Bu eseri hazırlarken günde en az 12 saat çalışmışımdır. Bir olayı günlerce, hatta haftalarca araştırmışım ve ondan sonra yazmışımdır. Çalışmam esnasında çevremle irtibatımı tamamen keserek kendimi araştırmaya vermişimdir. Çevremde olan hadiseler beni hiçbir zaman etkilememiş ve çalışmama engel olmamıştır. Ne bir istirahat, ne bir gezinti yapmadan, hatta bayramlarda bile fırsat buldukça çalıştım. Böyle hızlı bir çalışmanın sonucu, böyle kısa bir müddette [23 senede] tamamlayabildim. Eğer istirahat ederek, rahatımı düşünerek bu işi yürütmeye çalışsaydım, belki yarısına gelemezdi. (…) Hayatımızın en mes’ud, en mutlu devri; her türlü güçlük ve ağırlığına rağmen, bu kitabı yazmakla geçirdiğimiz devir olmuştur.”


 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  sizdeki o zaman 3000 küsür sayfa olandan değil mi hocam?

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Şimdi baktım her bir cild 400-500 sayfadır.
  Toplamı 3500-4000 sayfadır.

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  tamam o zaman sizdekinin yeni basılmış hali ışık yayınlarından çıkan.sizdeki o kitapta peygamber hayatı ve sahabe hayatı var mı.hani siz demiştiniz bazılarında ayrı oluyor diye.sizde sahabe hayatıda varsa dediğim kitaptada var o zaman

+ Yorum Gönder