+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cok önemli! Gusül gerekiyormu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uni.genc
  Üye
  Reklam

  Cok önemli! Gusül gerekiyormu

  Reklam

  Cok önemli! Gusül gerekiyormu Mumsema Selamun aleykum,
  kafama takdigim cok önemli bir sorum var size.

  haftada 1-2 kere cinsel icerikli rüyalar görüyorum. tam meni gelicek, yano ihtilam olucam, uyaniyorum ve cikmasini engelliyorum.
  Ondan sonra tuvalete gidip kontrol ediyorum ne kilotda birsey var ne de herhangi bir yapiskan sivi. hemen ardindan cisimi yapiyorum ve hem tuvaletden sonra hem de saatler gecdikde birsey gelmedini görüyorum. Fakat o rüyadan hemen sonra cis yapdimi sanki idrarla beraber birsey cikiyor (sanki idrara biraz engel oluyor gibi) ve ben bunden cok süpeleniyorum, acaba gusül abdesti gerekiyormu diye? Dedigim gibi idrardan sonra meni izine rastlamiyorum.

  simdiden cok tesekkür ediyorum ve sizden dilegim, lütfen tam benim duruma cevap yazmanis. cünkü ne zaman gusül gerekdigin biliyorum ama meni sanki hemen idrarla cikiyor diye, acaba sehvetle cikdimi sayiliyor onu hep soruyorum kendime.

  acaba giydigim elbiseleri yikamam lazimmi?

  Bu durumlar hafta ici oldumu gusül abdestini cok capuk, yani sadece farzlarini (agiz, burun, bütün vucuda su deymesi) yapiyorum. omuzu 3 kere yikamak gibi seyleri yapmiyorum. gusül abdestim kabul olurmu?

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Cok önemli! Gusül gerekiyormu


  Reklam


  rüyalanmada hanefi mezhebine göre guslun gerekmesi için meninin sehvetle yerinden kopması gerekir.
  imam ı şafi hzretlerine göre sehvetsizde meni çıksa gusul icap eder.
  eger meni degil mezi aktıysa gusul gerekmez. meni ile mezi arasındaki farkları ögrenelim.
  ayrıca her cinsel içerikli rüyada boşalma söz konusu degildir hepsinde kesin boşalırsın demek yanlıs olur eger rüya görüp boşalma yoksa gusul gerekirmi? tabikide gerekmez eger yaşlık varsa ve ne oldugu bilinmiyorsa ihtiyaten gusul etmek lazım.
  ama mezi oldugu görüşüne varılırsa gusul gerekmez saygılarla...

+ Yorum Gönder