+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza namazı hakkında geniş sorularım var ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kaza namazı hakkında geniş sorularım var ?

  Reklam

  Kaza namazı hakkında geniş sorularım var ? Mumsema Selamun Aleykum Arkadaşlar ben internetten kitaplardan araştırdım ama bir türlü anlayamadım bu soruları ayrı ayrı cevaplayabilir misiniz acaba ?

  1)18 yaşındayım 15 yaşından itibaren kılmadığım namazların kazasını etmek istiyorum nasıl NİYET edeceğim ?
  2)Mesela her kaza namazı için KAMET getirmem ve EZAN okumam gereklimidir ?
  3)Sünnetlerin kazasını kılmasam bundan sorumlu olur muyum ?
  4)Kaza namazları ne zaman kılınmaz ?
  5)Mesela bir gün sabah 9 gibi 50 günlük kazaya kalmış sabah namazımı kıldım bu uygun olur mu yoksa her gün bir defa mı kılmam gerekir ?
  6)Bir de mesela bir defa kılmıştım ama kafama türlü düşünceler gelmedi ''olmadı yanlış niyet ettin,yanlış zaman da kıldın,ahirette karşına olmadı namazın diye çıkarsa'' düşünceleri geliyor ?
  7)Mesela yatsı namazından sonra uykum gelene kadar kılsam uygun olur mu acaba ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kaza namazı hakkında geniş sorularım var ?


  Reklam


  Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır?


  1)18 yaşındayım 15 yaşından itibaren kılmadığım namazların kazasını etmek istiyorum nasıl NİYET edeceğim ?


  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını kılmaya" yahut ".son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar, bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.
  Namaz her müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir. Bunu gibi namaz borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmişsa onun için Allahtan özür dileyip kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir. Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.

  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır. – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Bu konuda faydalı olacak bazı bilgiler verelim.

  1- Buluğ çağı kesin olarak bilinmiyorsa erkekler yaşlarından 12 seneyi, bayanlar ise 9 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz kılmayan bütün vakitler hesap edilip yazılır.

  2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

  3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

  )Mesela her kaza namazı için KAMET getirmem ve EZAN okumam gereklimidir ?

  Ezan ve kamet sünnettir. Bunlar okunmadığında da kılınan namaz geçerli olur.

  Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için, hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

  Bu konuda Hz. Selman'dan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir.

  "Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar."

  Birden Fazla Kaza Namazı Kılınırken, Namaz Sayısınca Ezan ve İkâmet Getirmek Lâzım mıdır?

  Farklı kaza namazları başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde, her biri için ayrı ezan ve ikâmet lâzımdır. Aynı yerde kaza edilirse, her biri için ayrı ayrı ezan ve ikamet daha faziletli ise de, ilk kaza namazı için ezan ve ikamet, diğerleri için sadece ikâmet de yeterlidir.

  Sünnetlerin kazasını kılmasam bundan sorumlu olur muyum ?

  Sünnetlerin kazası kılınmaz. kaza namazı olan bir kimsenin nafile namazları ile meşgul olması, sünnet kılması caiz değil, haramdır.

  Kaza namazları ne zaman kılınmaz


  Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

  Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.

  Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

  Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

  Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

  Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

  Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

  Kaza namazları nasıl kılınır?

  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz. (Mehmed Paksu)

  Mesela bir gün sabah 9 gibi 50 günlük kazaya kalmış sabah namazımı kıldım bu uygun olur mu yoksa her gün bir defa mı kılmam gerekir ?

  mesela birine borcunuz ve o borcu ödeyeceksiniz en kısa zamanda ne zaman paranız olursa o zaman ödersiniz değilmi, bu örnekteki gibi düşünün müsait bir zaman yakaladınız hemen kerahat vakti değilse gücünüzün yettiği kadar kılabilirsiniz.
  bir insana bile borcumuz varken tedirgin oluyorsak , hemen nasıl öderim,fazla uzatmayayım ayıp olur diyoruz, birde düşünün Allah c.c.'ya kulluk borcumuzdur bu en kısa zamanda ve kendimize bir program belirleyip kaza namazlarımızı kılmaya çalışmalıyız.
  Kendinize belirlediğiniz programda isterseniz her vaktin önünden veya arkasından kaza namazı kılabilirsiniz.
  İsterseniz yatsı namazından sonra eve geldiğinizde yatmadan evvet bir günlük,5 günlük veya gücünüz yettiğince kaza namazı kılabilirsiniz. Fakat birden bire yüklenip nefse ağır gelip terk etmek yerine,düzenli bir şekilde her gün bir veya bir kaç günlük kaza namazını toplu bir şekilde kılabilirsiniz.

  Bir de mesela bir defa kılmıştım ama kafama türlü düşünceler gelmedi ''olmadı yanlış niyet ettin,yanlış zaman da kıldın,ahirette karşına olmadı namazın diye çıkarsa'' düşünceleri geliyor ?

  Namaz esnasında aklınıza gelen kötü düşünceler vesvesedir. Vesvesenin ise imanınıza ve namazınıza bir zararı yoktur.sorumlu olmassınız..

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun.

  Az önce öğle namazımı kıldım şimdi kaza namazı kılabilirim yani kerahat vakti değil ve niyetim ''Niyet ettim ALLAH'ım senin rızan için vaktine yetişipte kılamadığım son sabah namazını kılmaya '' daha sonra aynı niyeti öğle ikindi akşam ve yatsı içinde yapsam bir günlük kaza borcumu ödemiş olurum değil mi ?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Dilediğiniz gibi yapabilirsiniz, sakınca yoktur.
  Allah kabul etsin.

 5. sstrn
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun.

  Son sorum inşaALLAH ''Niyet ettim ALLAH'ım senin rızan için vaktine yetişipte kılamadığım ilk sabah namazını kılmaya '' niyetinde ilk demenin bir sakıncası olur mu çünkü ben eski (3 sene önceki namazlarımı kılacam) yani bir gün evvelkine mi bu niyeti yapıyoruz/söylüyoruz.

 6. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  ilk dersen baştan son dersen sondan başlamıs olursun krdes ha bu arada niyet kalp ile yapılır. kalp ile niyet farz dil ile sunnet :
  yani hem kalbinle hemde dille söyle ama kalp ile yapılmadan olmaz

 7. burakkagan
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Kaza kılarken ilk mi son mu kıldığınızı niyet etmek daha ihtiyatlıdır. Kılarken ilk kazaya kalandan başlamak tercih edilmelidir.

 8. sstrn
  Devamlı Üye
  Tamam çok teşekkür ederim.Ben şimdi ilk diye niyet ettim mi bir tane kaza namazını ödemiş oluyorum(benim kaza namaz kartım var oraya işaret koyabilirim) yani herhangi bir günün kazasını ödemiş oluyorum değil mi ?

 9. burakkagan
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Alıntı sstrn Nickli Üyeden Alıntı
  Tamam çok teşekkür ederim.Ben şimdi ilk diye niyet ettim mi bir tane kaza namazını ödemiş oluyorum(benim kaza namaz kartım var oraya işaret koyabilirim) yani herhangi bir günün kazasını ödemiş oluyorum değil mi ?
  "Niyet ettim ilk kazaya kalan sabah namazının kazasını kılmaya" diye niyet edince ilk kazaya bıraktığınız sabah namazının kazasını ödemiş olursunuz, herhangi bir değil.

 10. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  sondan başlayarak kılman daha iyi olur zira sondan başlamak daha ii günahların daha çok oldugu düşünülerek böyle yapılır...
  lütfen bilip bilmeden yorum yapmayalaım son kazaya kalmış namazlardan başlamak daha münasiptir

 11. sstrn
  Devamlı Üye
  Dogum Tarihiniz :*1995*
  Sorumluluk Tarihiniz :2007*
  Bugüne Kadar Namaz Kılmanız Gereken Günler :*2430*

  Burada 2430 sayısı mesela 1 günde sabah öğle ikindi akşam yatsı ve vitiri kıldım ve bu sayı 2429 gün mü olacak ?

+ Yorum Gönder