+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul hakkı konusunda alacaklı olan kişi, hakkını almadan cennete giremez mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kul hakkı konusunda alacaklı olan kişi, hakkını almadan cennete giremez mi?

  Reklam

  Kul hakkı konusunda alacaklı olan kişi, hakkını almadan cennete giremez mi? Mumsema Kul hakkı alacaklı..?
  Maddi veya manevi kul hakkında alacaklı insan alacağını almadan cennete giremezmi? bunun hakkında ayet veya hadis varmı?kafir'den alacağımız olursa durum nedir?
  bu sorumu cevaplarsanız bilgili kardeşlerim tarafından sevinirim
  Allah cc razı olsun

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Kul hakkı alacaklı..?


  Reklam


  KUL HAKKI NASIL ÖDENİR?
  Kul Hakkıyla İlgili Hadisler  Üzerinde kul hakkı olan kişi buna nasıl ödemelidir?

  Bilinen ve ödenme imkânı olan haklar aynen ödenmeli, sahibinden de ayrıca helâllık alınmalıdır. Ödenme imkânı olup, her nasılsa sahibine ödenemeyen maddi haklar, sahibi adına, yani sevabı ona olmak üzere muhtaçlara verilmeli, sahibi için de istigfar etmelidir.

  Sahibine söyleme ve ödeme imkânı olmayan, başkasına da ödenemeyen haklar için, hakkın sahibine ve kendine çokça mağfiret dilemeli, ona kendisindeki hakkını helâl ettirmesini Allah`tan israrla istemeli ve yakarmalıdır.


  Peygamberimiz kul hakkı üzerinde önemle durarak, "Birisinin hakkını alan kimse, ölmeden önce onunla helâlleşsin! Paranın, malın geçmeyeceği kıyamet gününe, üzerinde kul hakkı bulunarak gitmesin!" buyurmuştur

  Konuyla ilgili Peygamberimiz, "Kıyamet gününde bütün haklar sahiplerine verilecektir" buyurmuştur

  "Kaçmayarak, yalnız ALLAH'tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur Bunu bana Cibril söyledi"
  (Müslim)

  "Mazlumun bedduasından sakınınız Çünkü onun duasıyla ALLAH arasında perde yoktur"
  (Buharî, Müslim)

  "Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir" (Buhari, Rikak, 48)

  "Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır" (Müslim)

 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Selamun aleykum v..v..
  bu benim sorumun cevabı değil cevaplanırsa sevinirim yinede Allah cc razı olsun kardeşim

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Hesaplaşma bitmeden cennete girilmez.

 5. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun Hocam peki alacaklı peşin cennete girebilmesi söz konusu ise hakkından vaz geçmesimi daha uygun?yoksa illada hakkını alması gerekirmi?yani burada hakkını almasını beklemesi cennete gitme hasreti olacakmı?cennetlikte olsa

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hakkını hemen alacak bekleme yoktur
  Hiç kimse hakkından vazgeçmez

+ Yorum Gönder
helallik almadan ölmek,  Kul hakkıyla ölmek ,  kul hakkı ile ölmek,  kul hakkı ile olmek