+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. çaba
  Üye
  Reklam

  Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

  Reklam

  Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir? Mumsema yağmur yağarken ayakkabımın ipliği yoldan ıslandı o da çoraba mı ayakkabıma falan değdi necis mi?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?


  Reklam


  Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?
  Yağmur suyuna bulaşan necaset namaza mani midir?


  Necaset olan bir yere dökülen temiz su necasete bulaştığı için temiz değildir. Fakat bu sudan insanın bedeni veya elbisesinin üzerine sıçradığı takdirde bakılır, deydiği elbisenin dörtte birinden fazla değilse veya değdiği uzvun dörtte birinden fazla değilse bağışlanır. Bununla kılınan namaz sahih olur.
  Nitekim insanın bedenine veya elbisesine sıçrayan iğne ucu kadar idrar serpintileri-bedenin tamamını kaplasa bile – namaza mani değildir. Çünkü bundan sakınmak zordur.
  Ancak devamlı olarak idrar sıçrama ve serpintisinden korunmak sünnettir. Yollarda ve asfaltlara ayakkabıyla basılması yolları necis kılmaz. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammedin görüşü böyledir. Kabul edilen görüşte budur.
  İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Prof Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı, Celal Yıldırım

 3. çaba
  Üye
  yani necis değil mi?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  hayır necis değildir.

 5. Katade
  Devamlı Üye
  Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?


  Yağmurlu günlerde yoldan üzerimize sıçrayan sular necis kabul edilmemektedir. Çünkü bu konuda umum-i belva vardır yani bundan kaçınmak oldukça güçtür. Dolayısıyla böyle bir elbise ile namaz kılınabilir.

  Fakat akan veya birikmiş suyun lağım-kanalizasyon taşması, patlaması sonucu oluştuğu biliniyorsa, bu durumda böyle bir su necistir ve onun bulaştığı elbise ile namaz kılınmaz.

 6. çaba
  Üye
  teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
yoldaki sıcrayan çamur necismidir,  çamur necaset midir,  arabadan sıçrayan su necis mi,  yağmur suyu necis midir,  su bi yere degip sicrarsa necismi