+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda iken Takkem Alnimin üzerine kaydi Namazim gecerli olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kul93
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda iken Takkem Alnimin üzerine kaydi Namazim gecerli olur mu?

  Reklam

  Namazda iken Takkem Alnimin üzerine kaydi Namazim gecerli olur mu? Mumsema Namazda iken Takkem Alnimin üzerine kaydi Namazim gecerli olur mu?

  Yani Alnim direk seccadenin üzerine deymed. sakincasi var midir?

 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazda iken Takkem Alnimin üzerine kaydi Namazim gecerli olur mu?


  Reklam


  takkeni düzeltseydin ya

 3. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Secdede alnın, zeminin sertliğini hissedecek derecede yere teması şarttır. Bunda ihtilaf da yoktur. Ancak, alnın üzerine anlattığınız şekilde takke, sarık, başörtüsü uçları sarkar da secde bunların üzerine yapılırsa secdenin sıhhatine mani sayılmazlar. Çünkü alnın açık kalan kısmı zemine temas etmiş, böylece secdenin sıhhatinde şüpheye yer kalmamıştır. Kaldı ki, sahabe efendilerimizden bazılarının namazlarında zemin sıcaklığından dolayı sarıklarının ucunu, hanımlar da başörtülerinin kenarını zemine sererek üzerine secde ettikleri nakledilmiştir. Demek ki alın üzerine inen sarık, takke, başörtüsü uçları secdeye mani görülmemiştir.

  Ancak onların secdelerini böyle tedbirlerle yapmaları ihmal ve dikkatsizliklerinden değil, alnı zemine çıplak olarak koyamayacak kadar zeminin sıcak oluşundan dolayı olduğundan mahzurlu görülmez. Ülkemizde ise böyle bir mecburiyet olmadığından dolayı alnımızla secde zemini arasına böyle engeller girmemelidir. Bazı kitaplarda, alın üzerine sarkan böyle bir perdenin namaza mani olmasa da mekruh hale getireceği ifade edilmiştir.

  Sonuç böyle olunca takke, sarık, başörtüsü gibi perdelerin alın üzerine sarkması önlenmeli, secdeyi açık alınla yaparak namazı mekruhluktan kurtarmaya dikkat etmeliyiz, diyebiliriz.


 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Başa konulan takke, külah, sarık, fes ve benzeri şeyin alnın secdeye gelecek kısmını kapatmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü o vaziyette secde yapmak mekruh sayılmıştır.

  Sarık gibi kalınca bir şey yerin sertliğini hissettirmiyecek ölçüde ise, bu vaziyette namaz kılmak caiz olmaz. Çünkü secdeden maksad, alnı yere koyup ilâhî huzurda kulluğun bütün mahviyet ve acziyle âlemlerin Rabbine yakın olmayı dilemektir.


  Yenini veya üzerindeki pelerin, üstlük ve benzeri bir giysinin ucunu secde mahalline sererek üzerine secde ederse, bu sırf yüzünü toz topraktan korumak içinse mekruhtur. Sarık ve elbisesini korumak içinse mekruh değildir. (Bahrirâik / İbn Nüceym; Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/366-367)


+ Yorum Gönder