+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hanefide giriş çıkış günleri hariç mi seferide Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. find
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Hanefide giriş çıkış günleri hariç mi seferide

  Reklam  Cevap: Hanefide giriş çıkış günleri hariç mi seferide isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Hanefide giriş çıkış günleri hariç mi seferide
  soruyu tam anlamamıştım
  Şafii ve Maliki'de sefer mesafesi ve müddeti ne kadardır?
  CEVAP
  Hanefi’de sefer mesafesi 104 km, müddeti de 15 gündür. Giriş-çıkış günleri hariç, 15 veya daha fazla gün kalırsa mukim olur. Fakat giriş-çıkış günleri ile beraber 15 gün kalırsa seferi olur. Çünkü giriş-çıkış günleri sayılmadığı için 13 gün kalmış olur.

  Maliki, Şafii ve Hanbeli'de, 80,640 kilometre mesafeye gidip, giriş ve çıkış günleri hariç, 4 günden az kalan seferi olur. 4 veya daha fazla gün kalan mukim olur. [Bu üç mezhepten birini taklit eden Hanefi, mesafe olarak kendi mezhebindeki mesafeye yani 104 km.ye uyar. Seferilik süresinde ise taklit ettiği mezhebe uyması gerekir.]

  Sefere çıkan kimse, sabah ezanları okunurken bir şehre girse, o gün sayılmaz.

  Ezanlar okunurken o şehirden çıksa çıktığı gün de sayılmaz. 3 gün kalınca 3 sabah namazı kılar, bir girişte, bir de çıkışta sabah namazı kılınmış olur ki, hepsi 5 sabah namazı eder. Demek ki, 3 sabah namazı değil, en fazla 5 sabah namazı kılan bile seferi oluyor, mukim olmuyor. Şer'i gün, imsak vakti girince başlar.


 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Hanefide giriş çıkış günleri hariç mi seferide


  Reklam


  onu biliyoruz zaten.yolda geçen gün sayısının limiti var mı diye soruyoruz.1 ay gibi...

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12