+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdestte yüzümü yıkadıktan sonra sivilcemin kanadığını gördüm yüzümden akan sular necis mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. çaba
  Üye
  Reklam

  Abdestte yüzümü yıkadıktan sonra sivilcemin kanadığını gördüm yüzümden akan sular necis mi?

  Reklam

  Abdestte yüzümü yıkadıktan sonra sivilcemin kanadığını gördüm yüzümden akan sular necis mi? Mumsema Abdest aldıktan sonra havluyla kurulanırken sivilcemin kanadığını gördüm yüzümden etrafa akan sular necis mi olur yüzümde necis mi olur üstünden su aktıysa yoksa sadece orası mı necis olur?

 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Abdestte yüzümü yıkadıktan sonra sivilcemin kanadığını gördüm yüzümden akan sular necis mi?


  Reklam


  Abdest aldıktan sonra havluyla kurularken sanırım sivilceniz tahriş olmuş ve kanamış. Eğer buraya kadar bir yanlışımız varsa düzeltin.
  Kuruladıktan sonra yüzünüze kan aktıysa hem abdestiniz bozulmuştur hem de kanın değdiği yerler necis olur. Abdest almalı ve kanın değdiği yerleri su ile temizlemelisiniz.
  Ayrıca suyun necis olmasıyla ilgili: Su, temiz ve temizleyicidir. Ancak kendisiyle abdest veya gusledilmiş suya müstamel su denir ve temizleyici değildir ancak temizdir. Suyun 3 temel vasfı vardır. Renk, tat ve koku. Eğer suya düşen bir şey bu 3 vasfına galip gelirse su, murdar olur. Ayrıca İbn Ömer, Mücahid, İmam Şafii, İmam Ebû Hanîfe, İmam Hanbel ve İshak'tan rivayet edildiğine göre az bir suya necaset karışırsa bu 3 vasfından biri değişmese bile su murdar olur. Yani kanınızın bulaştığı o az miktarda su murdar olmuş olur.

  Hatamız varsa Allah rızası için düzeltin.
  Selametle!

 3. çaba
  Üye
  havludan dolayı değil de yüzümü yıkarken kanamış olabilir bilmiyorum

 4. 99/1
  Devamlı Üye
  Fark etmez kanadiktan sonra kani suyla temizlemeli ve yeniden abdest almalisiniz. Vesvese de yapmayin.

  Selametle!

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kan irin gibi şeyler abdesti bozmaz, yıkanması veya abdesti yenilemek müstehabdır farz değildir.

 6. 99/1
  Devamlı Üye
  karadamlalar emin misiniz? Benim bildigim ve simdi tekrar okudugum kadariyla kan, irin ve sari su gibi maddeler abdesti bozar. Ancak bozmasi icin ciktigi yerde durmayip erltrafa yayilmasi gerekir. Kaynaginiz nedir?

  Selametle.

 7. çaba
  Üye
  abdest aldım zaten ben yüzümü yıkayınca suyun değdiği her yer mi necis olur diye sormak istedim yoksa kan az bir yere akmıştı teşekkür ederim Allah razı olsun.

 8. çaba
  Üye
  karadamlalar diğer mezheplerde tam nasıl bilmiyorum ama başka mezhepten olabilir.

 9. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hanefilerde böyle bir görüş var fakat hanefilerin dayandıkları dleilleri inceleyince çıkan sonuç bunun müstehap olduğudur Allahu alem

+ Yorum Gönder