+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusul abdestı alma ıle ılgılı bırkac cok merak ettıgım sorular cevaplarsanız sevınırm ıhtıyacım var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mhmtakhy
  Emekli
  Reklam

  Gusul abdestı alma ıle ılgılı bırkac cok merak ettıgım sorular cevaplarsanız sevınırm ıhtıyacım var

  Reklam

  Gusul abdestı alma ıle ılgılı bırkac cok merak ettıgım sorular cevaplarsanız sevınırm ıhtıyacım var Mumsema 1. SORUM : Gusul abdestı alırken , sacımıızı basımızı yıkarken ılk once yıkadıktan sonra mesh etsek olurmu. Ya da vucudumuzu yıkarkene elımızle surtup mesh yapsak sayılırmı ?

  2. SORUM : Gusul abdestı alırken bırısı bana seslendıgınde banyoda ses vermezsem bıse oldu sanarlar cevap versem abdest bozulurmu?

  3. SORUM : Heryerımızı yıkadıgımızdan nasıl emın olabılırız ?

  4. SORUM : Sizce gusul abdestı yaklasık kac dk surmelıdır?  Bunları cevaplarsanız cok cok memnum olurum bunlara ıhtıyacım var

 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul abdestı alma ıle ılgılı bırkac cok merak ettıgım sorular cevaplarsanız sevınırm ıhtıya


  Reklam


  1. Soru: Guslederken su her yerinize değdiği sürece sıkıntı olmaz. Buna başınız da dahil. Saçınızı ve/veya vücudunuzu yıkadıktan sonra mesh etmek derken yıkayınca zaten oraya su değmiş olur. Dolayısıyla yıkadıktan sonra ayrıca mesh etmeye gerek kalmaz. Ama bu mezhebinize göre de değişebilir. Eğer ki Maliki iseniz 'Delk' adı verilen, vücudu el veya havlu ile hafif sıvazlama farzdır. Dokunmak da delk yerine geçer. Yıkadıktan sonra da delk etseniz olur, yıkarken de delk etseniz olur.
  2. Soru: Abdest alırken zaruri bir durum olmadıkça konuşmamak daha iyidir ama dediğiniz gibi bir şey oldu falan sanacaklarsa cevap vermeniz daha iyi olur.
  3. Soru: Bu, en yaygın vesveselerden biridir. "Acaba su her yerime değdi mi?" Güzel bir şekilde gusledip her yerinize su döktüyseniz ve bariz bir kuruluk yoksa su zaten her yerinize değmiştir. Fazla dert etmeyin.
  4. Soru: Net bir cevabı yok. Kişiye göre değişebilir. Ama guslü öyle hızlı şıp şak almak da sıkıntılı olabilir. Guslederken her yerimizin yıkanmasına dikkat etmeli, sakin sakin ve güzelce abdestimizi almalıyız.

  İnşallah yardımcı olabilmişizdir...
  Selametle!

 3. mhmtakhy
  Emekli
  guslu ustten asagı yanı sureklı su akarken almak mı daha kolaylık saglar yoksa kovaya doldurup su dokerekmı

 4. 99/1
  Devamlı Üye
  Fark etmez vücudun her yerine su değsin kafidir... Ama üstten aşağı almak bana daha kolay geliyor. Ayrıca vesvese de pek olmuyor üstten aşağı alınca...

  Selametle!

+ Yorum Gönder