+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Uzanırken kulaklıkta kuranı kerim dinlemek caiz midir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Uzanırken kulaklıkta kuranı kerim dinlemek caiz midir

  Reklam
 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Uzanırken kulaklıkta kur an ı kerim dinlemek caizmidir?


  Reklam


  caizdir, rasulullahın ve sahabenin yatarak kuran dinlediği nakledilir.

 3. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  Sorunun Detayı

  Elimde MP3 formatında Kuran sureleri var, Kuranı canlı olarak dinlemek ile böyle MP3 formatında bilgisayardan dinlemek arasında uygunluk sevap bakımından ne gibi fark vardır? Birde bu mp3 formatında Kuran'ı dinlerken uzanmak yanlış olur mu? İlla oturarak mı dinlemek gerekir?

  Değerli kardeşimiz;
  1- Kuran-ı Kerimi bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.

  Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kuranı dinlemek ise farz değildir. Çünkü doğrudan insan sesinden değildir. İnsanın sesinin alınıp kaydedildiği bir aletten yansımadır. Fakat dinlersek sevap alırız. (Elmalılı Hamdi Yazır, Tefsir, Araf Suresi 204. ayetin tefsiri.)

  Buna göre doğrudan insan sesinden dinlemenin daha sevap olacağı anlaşılır.

  Kur’an okunurken onu dinlemek farz-ı kifâyedir. Bu nedenle Cemaatten bir kısmı dinlerse yeterli olur. Eğer Kur’an’ı okuyan kimsenin yanında yalnız bir kişi bulunuyorsa, onu dinlemek zorundadır, aksi takdirde günahkâr olur. Ancak, o kişi Kur’an okunmaya başlamadan önce namaza başlamışsa bu takdirde namazına devam etmesi gerekir ve Kur’an’ı dinlememekten ötürü bir vebali olmaz.

  Bununla beraber sevabın derecesi okuyanın veya dinleyenin niyetine, ihlasına, günahlardan sakınmasına, ibadetlere dikkat etmesine ve Kuran'ın emirlerine uymasına göre değişir. Bu açıdan şu daha sevaptır demek yerine bunlara dikkat edilmesinin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Kuran okuyan bir kimseden doğrudan dinlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bu açıdan fırsat bulunca bilgisayar, mp3 gibi aletlerden istifade etmek ve zamanı değerlendirmek gerekir.

  2- Kur'ân-ı Kerîm'i okumak ya da dinlemek isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir. Ancak yürürken veya yatarken onu okumakta da bir sakınca yoktur. İshak bin İbrahim diyor ki: Ebû Abdullah ile birlikte camiye giderken Kehf süresini okuduğunu işittim. Aişe (ra) de şöyle diyor: Ben sedirimin üzerine uzanmış iken Kur'ân-ı Kerîm'i okurdum. (Muğni, I. 803)

  Yatarken Kuran okumanın bir sakıncası olmadığına göre Kuran'ı mp3, bilgisayar ve televizyondan dinlemenin hiç bir sakıncası olmaz. 4. Misafir
  kulaklikla dua dinlemek ve dinleyerek dua etmek caizmidir?(uzun dualar oldugundan ezberde kalmadigi icin)

 5. arifselim
  Yönetici
  Bu şekilde dua edeceğine kendin etmen daha doğru ve sünnete uygun olur. Ama bu şekilde de dinleyebilir ve amin denilebilir. Allah kabul etsin.

+ Yorum Gönder
yatarak kuran dinlenir mi,  yatarak kuran dinlenir mi diyanet,  yatarak kulaklıkla kuran dinlenir mi,  yatarken kuran dinlenir mi,  uzanarak kuran dinlemek,  dua dinlerken dinlemek