+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Huzurlu namaz kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  rarhez
  Üye
  Reklam

  Huzurlu namaz kılmak

  Reklam

  Huzurlu namaz kılmak Mumsema Ben abdest tutamıyorum ne yapacağımı şaşırdım çok gazım oluyor kendimi sıkmaktan yoruldum yok tutamıyorum abdest. Yatsıyı kılacağım sürekli gaz sürekli gaz bende özürlüyüm demekki deyip kıldım özellikle secde hareketinde çok kötü oluyorum. Özürlü olmanın şartlarındada farz kılamayacak kadar devam etmesi var ben namazımı bitirdiğimde farz kılacak kadar bir şey olmadığıda oluyor ama zaten namazda secdedeyken sorunlu oluyorum ne yapacağımı şaşırdım ne olur yardım edin dua ediyorum bir çıkar yol bulmak için abdest alıp dışarı çıktığımda diken üstünde oturuyorum abdestim gidecek diye. Bir de özürlü olsam bile diğer namaz vaktinde devam etmediği takdirde iadesi gerekir diye okudum huzurlu namaz kılamaz oldum ne yapacağım yardım edin

 2. 2
  99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Huzurlu namaz kılamaz oldum yardım edin


  Reklam


  Öncelikle Allah yardımcınız olsun zor bir durum.
  Abdestte Maliki mezhebini taklit edebilirsiniz. Maliki'ye göre irade dışında çıkan yel, kan, irin vb. abdesti bozmaz. Bu tip sorunu olan arkadaşlara bu tavsiye ediliyor.
  Hatamız varsa lütfen düzeltin.
  Selametle!

 3. 3
  rarhez
  Üye
  Nasıl taklit edeceğim herhangi niyet gerekli mi nasıl olacak? Allah razı olsun cevap verdiğiniz için.

 4. 4
  99/1
  Devamlı Üye
  Niyetiniz Maliki'yi taklit etmek olacak. Yukarıda yazılı şartlarda abdestiniz kaçmayacak. Abdest alırken de kendi mezhebinizin farzlarına ilaveten Maliki'nin farzlarına da uyacaksınız ve yanlışlarından kaçınacaksınız. Bu konuda size bir yazı:

  Maliki mezhebini taklit eden Hanefi, sadece gusülde, abdestte ve namazda, kendi mezhebinin şartlarına ilaveten Maliki’nin farzlarına uyup müfsitlerinden kaçar. Diğer hususları aynen Hanefi gibi yapar. Sünnet ve mekruhlarda kendi mezhebine uyar.

  Hanefi’den farklı olan durumlar şunlardır:
  1- Gusülde niyet, muvalat ve delk farzdır.

  a) Gusül, abdest ve namaza başlarken niyette Maliki mezhebine uymaya niyet etmelidir. [Abdest aldıktan veya guslettikten yahut namaz kıldıktan sonra, Maliki’ye uymaya niyet etmediğini hatırlasa, (Bu abdesti veya guslü Maliki’ye göre aldım, namazı Maliki’ye göre kıldım) derse, yeniden abdest alması, gusletmesi veya namaz kılması gerekmez.]

  Niyet, gusle başlarken yapılır. Unutulursa gusülden sonra hatırladığı zaman niyet etmesi de sahihtir. Gusle başlarken cünüplükten temizlenmeye diye niyet edilir; cünüp olduğunu bilerek gusleden, zaten buna niyet etmiş demektir.

  Muvalat, uzuvları ara vermeden yıkamaktır.

  Delk, yıkanan yerleri el veya havlu ile hafif sıvazlamaktır. Dokunmak da delk yerine geçer.

  b) Gusülde saçı hilallemek, [saç arasına iki elin parmaklarını sokup çekmek] farzdır. [Hilallemek, tarakla da yapılabilir.]

  c) Kadın, gusülde, saçların dibine, yani başındaki deriye su ulaşabiliyorsa, saçındaki örgüyü çözmez. Yani, örülü saçın dibi ıslanınca, çözmeden örgünün üstünü ıslatmak yeterlidir. Saç dibi ıslanmazsa, örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır. [Hanefi’de de böyledir.]

  d) Gusülde yıkamadık yer kaldığını bir ay sonra bile hatırlasa, yalnız orayı hemen yıkaması gerekir. Yıkamazsa guslü bâtıl olur.

  2- Abdestte; niyet, muvalat, delk, başın tamamını meshetmek farzdır. Niyet; elleri, ağzı, burnu veya yüzü yıkarken yapılır.

  a) Abdestte kaşların ve kirpiklerin altındaki deriyi yıkamak, kulak arkasıyla saç arasındaki deriyi ve kulak memesi önündeki saç ve deriyi mesh farzdır.

  b) Altında deri görünen hafif sakalı mesh, kesif sakalı yıkamak farzdır.

  c) Kadın, saçının hepsini mesheder. Örülü saçını açmaz. Örgünün üstünden mesheder.

  d) Ayak parmaklarını hilallemek müstehaptır. Abdest alırken el parmakları açılıp kapandığı için kendiliğinden delk meydana gelir. Ayrıca hilallemek gerekmez. Hilallemenin mahzuru olmaz.

  İnşallah yardımcı olabilmişizdir...
  Hatamız varsa lütfen düzeltin...
  Selametle!

 5. 5
  Misafir
  sana tavsiyem acı biber yememelisin. bolbolsu içmelisin. aslında sağlık ile ilgili araştırmalar yapmalısın. allah kolaylık versin. diyorum. selametle . bana da dua et...

 6. 6
  rarhez
  Üye
  Allah razı olsun, sorunum geçmezse bu yola başvuracağım şimdi okudum anladım ama hiç bilmediğim bir şeye kalkışmaya cesaret edemiyorum kimseyede anlatamıyorum, belkide ondan. İnşallah kurtulurum bu dertten dualarınızı bekliyorum.

 7. 7
  99/1
  Devamlı Üye
  İnşallah siz de bizlere dua edin Allah rızası için.
  Selametle!

+ Yorum Gönder