+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuran dinlerken ağlayamamak ve yüzüstü yatmak hakkında sorularım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Abdulkadir
  Üye
  Reklam

  Kuran dinlerken ağlayamamak ve yüzüstü yatmak hakkında sorularım

  Reklam

  Kuran dinlerken ağlayamamak ve yüzüstü yatmak hakkında sorularım Mumsema Öncelikle Selamun Aleyküm.ALLAH(c.c)'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.İki sorum olduğu için ayrı ayrı konu açmak istemedim.

  1)Ben internette Kur'an-ı Kerim dinliyorum.Tüylerim diken diken oluyor.Ama bir türlü ağlayamıyorum.Ha ağladım zaman da olur namaz kılarken dua ederken.Bazen ağlamayınca rahatsız oluyorum.Belki saçma olabilir kusura bakmayın.İmanın zayıflığıyla ilgisi var mı bunun?Çok endişeleniyorum,korkuyorum.

  2)Yüz üstü yatmanın dinimizde bir sakıncası var mı?Bi' yerde okumuştum.ALLAH'ın sevmediği bir hareketmiş.Ben de yatarken sağıma,soluma dönerim.Sırt üstü yatarım ama yüz üstü yatmadan dalamıyorum.Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  ALLAH hepimizden razı olsun.Hayırlı akşamlar.

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Kuran dinlerken ağlayamamak ve yüzüstü yatmak hakkında sorularım


  Reklam


  1-)ağlamak diye bir şart yoktur, kuranın arapça kıraatinin melodik yapısından haz almak dışında meal okumanız ya da dinlemeniz de Kurana bakışınızı olumlu şekilde etkiler.
  2-)Rasulullahın kerih gördüğü anlatılır, vücut için de faydalı bir yatış şekli değildir bedensel bir sıkıntı olmadıkça öyle yatılmazsa daha iyi olur.

 3. 99/1
  Devamlı Üye
  -Dini konularda ağlamamak, iman eksikliği ifade etmez, bilakis ağlamak, iman yüksekliği ifade eder. Yani iman etmek için elbette ağlamak için bir şart yoktur. Bakın bazen ağlıyormuşsunuz ne güzel işte. Her zaman ağlayabilmek zaten ermiş şahsiyetlerin gösterdiği bir alamet olabilir.
  -Yüzükoyun yatmayı Resulullah (SAV) tasvip etmemiştir. O'nun sünnetine uygun yatmak istiyorsanız, sağ tarafınızın üstüne yatarak, bacaklarınızı dizden kedinize doğru bükerek, sağ elinizi kafanızın altına koyarak ve sol elinizi de üstte bulunan sol bacağınızın üstüne uzatmaktır. Umarım anlatabilmişimdir. Ama bu türlü uyunamazsa sırt üstü yatmak haram diye bir şey yok sırt üstü de uyuyabilirsiniz. Yüzükoyun yatmakta haram değil ama kerih görülmesinin sebebi bana göre yüzükoyun yatılınca cinsel duyguların tetiklenebilme ihtimalidir. Bu yüzden böyle bir sıkıntısı mevcut...
  Allah utandırmasın selametle!!!

+ Yorum Gönder