+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşım Uyardığım Halde Sohbet Ederken Gıybet Ediyor Ne yapmalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Arkadaşım Uyardığım Halde Sohbet Ederken Gıybet Ediyor Ne yapmalı?

  Reklam

  Arkadaşım Uyardığım Halde Sohbet Ederken Gıybet Ediyor Ne yapmalı? Mumsema Yakın arkadaşım kendi yaşadığı kötü olayları, ona kötü şeyler yaşatan, haksızlık eden insanları isim vererek anlatıyor. Kötü davranışlarını, kötü kişiliklerini söyleyerek dert yanıyor. Ben iyi dinleyiciyimdir, uzun uzun sohbetlerimiz olur; fakat kendisini uyardım. İsim vermeden anlat başından geçenleri dedim; gıybet oluyor bu şekilde diyorum. Haksızlığa uğramış olabilirsin, yanlış şeyler yapmış olabilir birileri vs. İsim vermeden anlat dediğim halde yeterince isim verdim günahı bana deyip devam ediyor.

  Bu durumda onu kulluk vazifem gereği uyardığım için hala dinlememde bir sakınca var mı yoksa onu bu konuda ısrarcı ise engellemeli, bu konularda sohbete izin vermemeli miyim? Kırılsa, gücense dahi ona benimle bu konularda sohbet etme diyebilmeli miyim?

 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Arkadaşım Uyardığım Halde Sohbet Ederken Gıybet Ediyor Ne yapmalı?


  Reklam


  Resulullah'ın asm bir hadis-i şerifi: İçinizden birisi uygunsuz bir şey görürse onu eliyle (müdahil olarak) düzeltsin. Buna güç yetiremezse kalbiyle düzeltsin (buğzetsin) ki bu imanın en düşük derecesidir.
  Siz elinizle düzeltmeye çalışmışsınız. Yine devam ediyorsa daha sert bir şekilde uyarmalı. Yine ediyorsa ortamı terk etmeli zira o günaha ortak olabilirsiniz...

 3. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Uyardigin halde giybet etmeye devam ediyorsa; Ortami terketmelisin zîra gunaha ortak olursun.

+ Yorum Gönder