+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kula bela gelmez hak yazmayınca, hakda bela yazmaz kul azmayınca kardeşler bunu bir açıklarmızsınız. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ümmü Süleym
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kula bela gelmez hak yazmayınca, hakda bela yazmaz kul azmayınca kardeşler bunu bir açıklarmızsınız.

  Reklam

  Kula bela gelmez hak yazmayınca, hakda bela yazmaz kul azmayınca kardeşler bunu bir açıklarmızsınız. Mumsema Kardeşler bu söz benim içimi çok acıtıyor yani nasıl anlatayım başımıza gelen musibetler hep biz azdığımızdanmı geliyor anlayamıyorum bir türlü yani böyle düşünürsek o zaman ölüm falan yaşamışız yakınımızı kaybetmişiz bu musibetmidir yani bizim azdığımızdan falan mıdır özürdilerim ama bu lafı her duyduğumda yüreğime acı oturuyor sanki, benim yapım kendinde herzaman hata arayan bir psikolojim var böyle olunca da vicdan azabı yani ben azdım allah korusun da hakettim mi oluyor bu rabbim razı olsun.

 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Kula bela gelmez hak yazmayınca, hakda bela yazmaz kul azmayınca kardeşler bunu bir açıklarmı


  Reklam


  'Iyilik gelirse Haktan, kotuluk gelirse kuldan bil' sozu de buna yakindir. Genel mantik olarak pek zor bir sey yok. Imtihan dunyasindayiz. Eger ki biz salih bir amel islersek veyahutta dunya ya da ahiret icin guzellik istersek rabbimiz bizi mukafatlandirir ve duamiza karsilik verir. Dolayisiyla iyilik Allahtandir ve bunu Allaha atfetmeliyiz. Eger ki biz nefsimize ve seytana uyar, kebdimize zulmedersek rabbimiz ya bu dunyada veya ahirette (bu arada dunyada cezalandirilmak emin olun daha iyi) kotu amelimize mukabil bizi ihtar eder tabiri caizse musibetle kulagimizi buker. Kuranin pek cok yerinde rabbimizin iyiliklere misliyle kotuluklereyse bire bir karsilik verdigi yazilidir. Bu da aslinda rabbimizin ne kadar sefkatli oldugunu gosterir.
  Elhasil konudan fazla sapmayalim. Dunyada basimiza gelen musibetler ahiretteki cezalarimizi belki hafifletir. Dolayisiyla musibetler aslinda bizim en basta azdigimizdan kaynaklanir. Acizane benim bir duam vardir size de tavsiye ederim:
  "Rabbim bize iki cihanda da sihhat ve afiyet ihsan eyle. Bizi sirati mustakimden ayirma. Kalbimize hidayet ihsan eyle ve bizi bir an bile saptirtma..."
  Allah utandirmasin... SELAMETLE...

 3. Misafir
  Bela ile musibeti birbirinden ayırmayı musibeti her kulun başına gelebilir eğer buna sabredip yolundan sapmassa mükafat olur yok eğer buna isyan edip azarsa bela olur

+ Yorum Gönder
hak bela yazmaz kul azmaz ise,  hak bela yazmaz kul azmayınca sözü,  hak bela yazmaz kul azmayınca,  kula bela gelmez hak yazmaz ise hak bela yazmaz kul azmaz ise,  kul azmayınca hak yazmaz kompozisyon,  Kul azmayınca,  kul azmayınca hak yazmaz atasözünün açıklaması