+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zekat önce'den verilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Zekat önce'den verilirmi?

  Reklam

  Zekat önce'den verilirmi? Mumsema Zekat önce'den verilirmi?
  Selamun aleykum v..v..
  gelecekteki yil icin (2014), Gelecek sene Zekat verebilecek mal'a .. Paraya vs .. sahip olurmuyuz bilemiyorum ama yinede önceden zekat verilen şahıslara harçlık veriyor gibi ama niyet olarak gelecekteki sene'ki Zekat niyyeti için verilen paralar veya muhtaç olan kimsenin için evine alış veriş'te bulunmamız Gelecekteki şayet zekat düşerse ona hesaplayabilirmiyiz? yani o zamanın zekat ondan düşebilirmiyiz? bir yıl üzerinden geçmesi lazım olduğunu biliyorum

  şayet zekat verebilecek mala sahip olmasakta o niyyet sadaka yerinemi geçer?

  Allah cc razı olsun şimdiden cevap için

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Zekat önce'den verilirmi?


  Reklam


  mükellef isterse sene dolmadan zekatını verebilir mi?

  Hz. Ali'den rivayet edilen bir hadiste Hz. Peygamber, amcası Abbas'ın zekâtını vaktinden önce ödeyip ödeyemeyeceğini sorması üzerine ona ödeyebileceğini söylemiş, Abbas da iki senelik zekât borcunu peşin ödemiştir (Ebû Dâvûd, "Zekât", 22, 37; İbn Mâce, "Zekât", 7).

  Fakihlerin çoğunluğu, bu uygulamadan hareketle, zekâtın vücûb sebebi nisab bulunduğu takdirde kişinin zekâtını vaktinden önce ödeyebileceğini söylemişlerdir. Ebû Hanîfe, Şâfiî ve Ahmed b. Hanbel bu görüştedir.

  İmam Mâlik ile Dâvûd ez-Zâhirî ise, mal ister nisaba ulaşsın ister ulaşmasın vaktinden önce zekâtının verilmesinin câiz olmadığı görüşündedir. Bu iki müctehide göre, sene geçme şartı (havl) nisab gibi zekâtın vücûb şartlarından olup, nasıl namaz vaktinden önce kılınmazsa zekât da vaktinden önce ödenemez.

  Zekâtın zamanında ödenmesi, ihtiyaç sahiplerinin haklarını doğrudan ilgilendirdiğinden, mükellefin haklı ve geçerli bir sebep bulunmaksızın zekât borcunu geciktirmesi doğru bulunmaz. Hatta fıkıh kitaplarında, zaruret olmaksızın zekâtı vaktinde ödemeyen kişinin şahitliğinin kabul edilmeyeceği, onun bu fiiliyle tıpkı, istendiğinde emaneti sahibine iade etmeyen emanetçi konumunda olacağı ifade edilerek zekâtın vaktinde ödenmesinin önemi vurgulanmak istenmiştir.

+ Yorum Gönder
zekat vaktinden önce verilebilir mi,  zekat bir yıl dolmadan verilirmi,  zekat önceden verilir mi,  1 yıl dolmadan zekat verilir mi,  zekat zamanindan once verilir mi,  bir sonraki yılın zekatı şimdiden verilirmi,  zekat zamanından önce verilir mi