+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yemin edip bozmak hakkında soru. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bomberman
  Emekli
  Reklam

  Yemin edip bozmak hakkında soru.

  Reklam

  Yemin edip bozmak hakkında soru. Mumsema Selamün Aleyküm

  Arkadaşlar geçenlerde bir şeye yemin etmitşim ne odluğunu biliyorum.Ama içimden mi yoksa dışardan mı ettim hatırlayamıyorum ne yapmam gerek?

  Vede yeminimde yaparsam "Allahım öldür beni,canımı al" gibi birşeyler sölemiştim.
  Bozarsam herçekleşir mi?

 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Yemin edip bozmak hakkında soru.


  Reklam


  Birincisi: Yeminin dini olarak geçerlilik kazanması için vallahi, tallahi, allaha yemin olsun ki gibi terimler kullanmak gerekir. Eğer bunları söylemediyseniz yemininiz geçersizdir. Yemin edilen işi biliyorsunuz. Yeminin tahakkuk etmesi için yeminin aklen mümkün ve mantıklı olması gerek. Mesela "Vallahi göğe çıkacam" "Vallahi şunun yaşamıyla ölümünü bir araya getirecem" denmez.Yemin eden serbest iradesi ve kasdederek, yani dil sürçmesi olmadan, yemin etmiş olmalıdır. Son olarak da yeminin tahakkuk etmesi için yeminin telaffuz edilmesi, yani kalpten değil dil ile söylenmesi gerek. İçten veya dıştan ettiğinizi hatırlamıyorsunuz ama önceden sayılan maddelerden biri ihlal edildiyse örneğin uçuk bir yemin ettiyseniz yemininiz zaten geçersizdir. Ayrıca Allah'ın adını kullanarak yapmadıysanız yine dini olarak geçersizdir.
  İkincisi: Yemin oyuncak değildir. Her önümüze gelene yemin etmemeliyiz. Yeminin oyuncak olmadığını da bozulması halinde (ki zaten bozulmamalıdır ama) 3 gün oruç tutmak gerektiğinden anlıyoruz. Burada tabi sizi gereksiz yeminden itham etmiyorum etmeye haddim de yok ama uyarı mahiyetinde.
  Bunun dışında vesvese de yapmayın. Yemininiz geçersizse bunu bilirsiniz zaten. Allah utandırmasın... Selametle!!

+ Yorum Gönder