+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tamamiyle türkçe yazılan KURANI KERİMİ abdestsiz alıp okuyabilirmiyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Tamamiyle türkçe yazılan KURANI KERİMİ abdestsiz alıp okuyabilirmiyiz?

  Reklam

  Tamamiyle türkçe yazılan KURANI KERİMİ abdestsiz alıp okuyabilirmiyiz? Mumsema içinde arapça hiçbir yazı yok . Abdest alman iyi olur ama almasanda günah olmaz demişlerdi. Geçen gün bir ark alman gerek dedi şaşırdım onun için sordum

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Tamamiyle türkçe yazılan KURANI KERİMİ abdestsiz alıp okuyabilirmiyiz?


  Reklam


  Kuranın arapça asıl metni için de abdest şart değildir, müstehabdır. Müslüman her durumda temizdir cünüplük, abdestli olmama, hayız vs. şeyler engel değildir.

 3. 99/1
  Devamlı Üye
  Vakia suresi 77-79 "Suphesiz bu, korunmus bir kitapta (levh-I mahfuz) bulunan degerli bir Kur'an'dir. Ona ancak temizlenenler el surebilir.
  Bu konuda iki gorus mevcut: biri, "ona ancak temizlenenler el surebilir" ayetinin musaf degil levhi mahfuz icin kullanildigidir. Yani levhi mahfuza seytanlar gibi lanetliler degil, melekler gibi temizler el surebilir. Onu kimse degistiremez manasinda. Ikinci gorus ise "ona ancak temizlenenler el surebilir" ayetinin musaf icin oldugudur.
  Lakin vakia suresi abdest hakkinda bir hukum inmedigi zaman indirilmis oldugu icin abdestten once katiplerin ve hafizlarin Kuranin sayfalarina nasil el surdugu konusu ortaya cikar. Ayrica bir kafir veya gayrimuslim kurani incelemek isterse ona temiz olmadigi icin izin vermemek de ayri bir konu. Acizane rabbimizin insanlara boyle bir zorluk yaratacagini sanmam. Elhasil birinci gorus ekseriya mufessirler tarafindan onay gormustur. Rabbin ulutandirmasin... Selametle!!

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  bahsedilen ayetlerin abdestli okumanın gerekliliine dair bir yönü yoktur. ilk görüşte olduğu gibi Allah katındaki levhi mahfuz dan bahsediliyor.

 5. 99/1
  Devamlı Üye
  Ben de oyle dedim zaten. Yanlis anlasilacak bir sey yaptiysam hakkinizi helal edin...

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  yok yok sizin söylediğinizi desteklemek için dedim Allah razı olsun

 7. 99/1
  Devamlı Üye
  Tamam rahatladim. Sizdende insallah

 8. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  abdestsiz meal okumak caizdir , ama abdestli olmak güzeldir . abdest derken namaz kılmak için aldıgımız abdestten bahsediyorum yoksa cunupken okumamak lazım.

 9. srf
  Üye
  Kuranın arapça asıl metni için de abdest şart değildir, müstehabdır. Müslüman her durumda temizdir cünüplük, abdestli olmama, hayız vs. şeyler engel değildir.
  ben anlamadım???

 10. 99/1
  Devamlı Üye
  ben anlamadım???
  Yani abdest almak Kur'ana el sürmek için şart değildir. Abdestsiz de Kur'ana dokunulur ve okunur. Müstehab, sevilen şey, yapılması hoş ve medhedilen şey anlamına gelir. Yani abdest alarak Kur'an okumak, ona saygının ifadesidir ve hoş bir şeydir.
  Allah utandırmasın, Selametle!!!

 11. srf
  Üye
  Kur’ana temiz olanlardan başkası dokunamaz. mealindeki [Vakıa 79] âyeti açıklayan Allah’ın Resulü buyurdu ki:
  (Kur’ana ancak [hadesten] temiz olan dokunabilir.) [Nesai]
  Abdestsiz iken bile Mushafa dokunulmaz. (Dürer ve bütün fıkıh kitapları)

  Kur'ana abdestsiz dokunulmaz...

  Ancak abdestsiz olarak mushafa bakarak veya ezberden kur'an okunabilir. diyor Sorularla İslamiyet...

 12. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  bu konuda nakledilen sahih bir hadis yok, fakihler zayıf hadisleri delil alarak okunmayacağını söylemişler. fakat bir kısım da(bizim de görüşünü kabul ettiğimiz) bu zayıf hadislerin delil olmadığını hatırlatıp abdestli okumanın sadece müstehab olduğunu söylemiştir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu